Kjo po që ishte një shuplKë e meritur për 6 ‘ekipet e mëdha’…

Gjashtë klubet e mëdha të Premier League kanë “marrë një shuplakë” për përfshirjen e tyre në Super League të Evropës (ESL) thotë menaxheri i Newcastle Steve Bruce.

Protestat e tifozëve u mbajtën pasi Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United dhe Tottenham ranë dakord të bashkohen në kampionatin e shkëputur.

Të gjashtë klubet angleze ishin tërhequr nga gara deri të Mërkurën.

Ishte mjaft e qartë që të gjithë nuk do ta pranonin atë, e cila ishte e jashtëzakonshme,” tha Bruce.

Nëntë nga 12 ekipet fillestare tani janë tërhequr nga ESL.

Përkrahësit janë dëgjuar dhe me të drejtë,” tha Bruce, skuadra e të cilit është larg Liverpool, një nga klubet që u përpoq të shkëputet, të Shtunën.

Perez tha se liga u formua për të tërhequr një audiencë më të re në futboll dhe për të rimarrë të ardhurat e humbura gjatë pandemisë së koronavirusit.

Sidoqoftë, kritikët thanë që lëvizja u drejtua thjesht për interesat e brendshme.

“Fatmirësisht gjashtë të mëdhenjtë kanë marrë një shuplakë.”

Menaxheri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer foli me tifozët që hynë në terrenin e klubit të enjten për të protestuar në lidhje me pronësinë e familjes Glazer.

Solskjaer, i cili tha se kishte disa minuta duke biseduar me tifozët, konfirmoi se nuk i pëlqente koncepti i ESL.

Unë mbështes ekipin tim për të qenë në krye në Evropë, por frika e dështimit ndihmon. Natyra ime nuk është të dorëzohem.”

Banka e investimeve JP Morgan kërkoi falje të premten për mbështetjen financiare të konkurrencës.

Grupi kishte rënë dakord për një grant prej 3.5 miliardë eurosh për të ngritur kampionatin.

Ne e gjykuam qartë se si do të shihej kjo marrëveshje nga komuniteti i gjerë i futbollit. Ne do të mësojmë nga kjo,” lexoi një deklaratë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme