FutbollKryesore

Kjo humbje është e imja, thotë Varane e Realit pas dy gabimeve

MANCHESTER, Angli (REUTERS) – Mbrojtësi i Real Madridit, Raphael Varane mori përsipër përgjegjësinë për humbjen 2-1 të skuadrës së tij në Manchester City të Premten (7 Gusht) pasi bëri dy gabime katastrofike që morën palën spanjolle 4-2 u eleminua nga Champions League. në total.

“Doja të tregoja fytyrën time, sepse kjo humbje është e imja,” u tha gazetarit ndërkombëtar të Francës Varane pas ndeshjes së fundit të 16-të të fundit në Etihad Stadium.

“Unë kam për të marrë gjithë përgjegjësinë për këtë lojë. Ne kemi luajtur mirë në lojë, ne përgatitëm mirë për të, por nëse bëni gabime në këtë nivel, përfundoni të paguani shumë për të.”

27-vjeçari Varane, një fitues katër herë i Champions League në Madrid dhe Kampion i Botës në Francë, humbi partnerin e tij të zakonshëm mbrojtës Sergio Ramos i cili u pezullua dhe francezi humbi fokusin në dy momente thelbësore.

Gabriel Jesus e futi mbrojtësin në zonën e tij dhe Raheem Sterling arriti të shënojë golin e hapjes pas nëntë minutash para se Karim Benzema më vonë të barazohej në pjesën e parë.

Pas pushimit, Varane goditi me lehtësi topin drejt portierit Thibaut Courtois dhe sulmuesi brazilian Jezui u fut për të shënuar të dytin në të 68-in, duke i dhënë fund efikasitetit shanset e Realit për të ndryshuar barazimin.

“Nuk mund t’i shpjegoj gabimet, por duhet t’i pranoj. Ky është një moment i komplikuar për mua”, shtoi Varane, i cili ka luajtur në Real për më shumë se 300 herë që nga anëtarësimi i Lensit në 2011.

“Kjo nuk më ka ndodhur shumë shpesh në karrierën time, por diçka e tillë mund të ndodhë në çdo kohë, gabimet bëhen në të gjithë fushën, por në pozicionin tim ata kanë një çmim më të lartë.

“Shokët e mi të skuadrës e dinë se jam i trishtuar, por unë duhet të tregoj karakter dhe ta kapërcej shpejt këtë. Do të jetë një natë e trishtuar për mua. Unë jam një konkurrente dhe sot u bëra rrëmujë. Unë nuk jam i lumtur, por duhet ta pranoj.

Trajneri i vërtetë, Zinedine Zidane tha se nuk kishte nevojë të fliste me Varane për performancën e tij, duke theksuar se skuadra kishte edhe një sezon tjetër për të kujtuar pasi fitoi titullin e Ligës për herë të parë në tre vjet muajin e kaluar.

“Nuk kam asgjë për t’i thënë atij, ai duhet të qëndrojë i qetë dhe të mbajë mjekrën e tij”, tha Zidane, i cili u rrëzua nga Champions League si trajner në fazën më të hershme, pasi drejtoi Realin në një rekord tre tituj të Champions League. 2016 dhe 2018.

“Unë vetëm u kam thënë lojtarëve se 95 përqind e asaj që kemi bërë këtë sezon ka qenë spektakolare.”

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.