Kevin de Bruyne fiton Çmimin e vitit!!

Mesfushori i Manchester City, Kevin de Bruyne ka fituar çmimin Lojtari i Vitit të Shoqatës së Futbollistëve Profesionistë për sezonin e dytë radhazi.

Shoku i tij i skuadrës së qytetit Phil Foden fitoi çmimin Lojtari i Ri i Vitit.

Të dy lojtarët ishin me ndikim pasi City fitoi një titull të tretë në Premier League në katër vjet dhe Kupën Carabao.

29 vjeçari De Bruyne, është lojtari i dytë pas Cristiano Ronaldo e fitoj këtë çmim në Manchester United.

“Ju dëshironi të fitoni të gjitha trofetë si një ekip dhe ky është ndoshta më i rëndësishmi si individ,” tha De Bruyne.

Reprezentuesi Belgjik shënoi gjashtë gola të Premier League dhe regjistroi 12 asistime në 2,001 minuta të futbollit të nivelit të lartë.

Ai luajti një rol kryesor në suksesin e dyfishtë të Qytetit para se të thyejë hundën dhe gropën e majtë të syve gjatë humbjes finale të Champions League nga Chelsea në 29 maj.

Ai së fundmi ka bërë një operacion të vogël pas një dëmtimi në fytyrë dhe do të bashkohet me skuadrën e Belgjikës Euro 2020 të hënën.

21 vjeçari Foden, ka bërë 50 paraqitje për Manchester City në të gjitha garat gjatë sezonit të sapo përfunduar, duke shënuar 16 gola.

Mesfushori i lindur në Stockport gjithashtu bëri debutimin e tij për në Angli në shtator dhe është përfshirë në skuadrën e menaxherit Gareth Southgate për Euro 2020.

Ai tha: “Ka pasur disa lojtarë të shkëlqyeshëm në të kaluarën që e kanë fituar atë, dhe unë ndjehem me të vërtetë me fat sepse ka pasur kaq shumë talente të reja të mëdha këtë vit.

“Unë jam me të vërtetë i lumtur dhe është një moment i veçantë”.

Fituesit për secilin çmim votohen nga anëtarët e PFA.

Total
9
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme