e-sportsKryesore

Juventus nënshkruan marrëveshje ekskluzive me PES 2020, FIFA, për të përdorur emrin e rremë

Pro Evolution Soccer (PES) u ka dhënë një goditje të madhe rivalëve EA Sports dhe serisë së tyre të lojërave FIFA në betejën e vazhdueshme për epërsinë e lojërave të futbollit të futbollit, duke nënshkruar një marrëveshje ekskluzive me kampionët e Juventusit në Serie A.

Për tre vitet e ardhshme, PES do të ketë qasje ekskluzive në kreshtën e ekipit, komplete zyrtare dhe Allianz Stadium, por veçanërisht emrin e ekipit.

Kjo do të thotë që lojtarët e FIFA 20 do të shohin superstarët e Torinos si Ronaldo dhe Matthijs de Light sot nënshkruajnë 120 milion dollarë nën emrin e skuadrës së rreme “Piemonte Calcio”, EA Sports tani ka zbuluar.

PES ka luftuar gjatë për të thyer pengimin e FIFA-s mbi pronësinë intelektuale dhe tradicionalisht preferon të shpenzojë paratë e tyre për të zhvilluar një përvojë më realiste të lojërave.

Vitet e fundit, Konami ka hyrë në marrëveshje me ekipe të tilla si Bayern Munich dhe Barcelona, ​​duke i lejuar ata të përdorin emra të vërtetë të lojtarëve dhe pamje më autentike.

Por kjo është hera e parë që PES ka fituar të drejta ekskluzive për një emër të ekipit kryesor në kurriz të FIFA-s.

Tifozët shpesh kanë shijuar – dhe kanë qeshur në – një listë me emra të rremë qesharak dhe të tmerrshëm për ekipet e mëdha dhe lojtarët e tyre të yjeve. Manchester United dhe Manchester City? Njeriu i Kuq dhe Njeriu Blu.

Legjenda braziliane Ronaldinho u bë “Naldarinho”, ndërsa superylli brazilian Ronaldo – origjinali, jo Cristiano Ronaldo – u quajt “Radonlo” dhe “Ronarid” në etapa të ndryshme.

Një tjetër njeri i famshëm brazilian – Cafu – u bë Facu disi i keq.

Anëtarit në pension të Uellsit, Paul Parry, iu dha emri ikonik “Porn Darry” në PES 2009.

Ose irlandezi verior Steven Davis, i quajtur “Snake Derick” në të njëjtin botim.

Për fat të mirë, FIFA jo vetëm që duhet të përdorë në riemërimin e yjeve të Juve për lojën e tyre të ardhshme, thjesht ekipin.

Sipas marrëveshjes së re ekskluzive, PES i ka nënshtruar lojtarëve të Juventus në skanime 3D për saktësi, dhe gjithashtu njoftoi mesfushorin Miralem Pjanic si ambasador për lojën.

Provat sugjerojnë se Cristiano Ronaldo ishte bërë i pakënaqur me krijuesit e FIFA EA Sports pasi e morën atë jashtë kopertinave dhe menusë kryesore të FIFA 19 në shkurt.

Ai u zëvendësua nga shoku i skuadrës së Juve, Paulo Dybala, mesfushori i PSG-së Neymar dhe Manchester City, Kevin de Bruyne, ndërsa menutë kryesorë zëvendësuan imazhin e tij me atë të ikonës amerikane të futbollit të grave Alex Morgan.

Kjo erdhi pasi Ronaldo u akuzua për përdhunim në fund të vitit të kaluar, megjithëse EA Sports mohoi çdo lidhje midis akuzës dhe vendimit të tyre për të dëbuar Ronaldon nga roli i tij kryesor në marketingun e lojës.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.