Joshua v Fury: Eddie Hearn jep përgjigje për pretendimet e Bob Arum Për anullimin e lUftës.

Eddie Hearn u është përgjigjur pretendimeve për luftën e Anthony Joshua me Tyson Fury ku sipas tij është “e sigurt” dhe u bëri thirrje fansave të “ruajnë besimin”.

Promovuesi amerikan i Fury, Bob Arum këtë javë tha se lufta ishte “e mbaruar” dhe se ai nuk ishte i gatshëm të vinte bast nëse do të zhvillohej.


Ndërkohë në anën tjetër Hearn ka thënë se një luftë për të katër titujt e botës në pesha të rënda do të ndodhte në Arabinë Saudite në korrik ose gusht.

Dhe ai i tha medias:

Marrëveshja është bërë dhe ne po presim që vec të nënshkruhet.”

Hearn, i cili promovon Joshua-n tha se komentet e Arum ishin “të jashtëzakonshme” dhe këmbënguli se “asgjë nuk ka ndryshuar” në procesin e negociatave.

Pas disa orëve ose ditëve ata do të marrin një kopje të kontratës në dorë që është gati duke përfunduar dhedo të nënshkruajnë,” i tha Hearn medias.

Komentet e Arum vijnë pas një jave ku Fury ka përdorur rrjetet sociale për të provokuar Joshua disa herë.

Në një postim, Fury, (i cili mban titullin botëror i peshave të rënda WBC), tha se do të hiqte dorë nga lufta e tyre e propozuar nëse Joshua kalonte në tre raunde.

Joshua mban tituj botërorë IBF, WBA dhe WBO, që do të thotë se çdo luftë midis dy britanikëve do të ishte e para në historinë e peshave të rënda ku u kontestuan katër rripa të mëdhenj.

Hearn thotë se ka të ngjarë që periudha e luftës të ndodhë në të njëjtën kohë me Lojërat Olimpike, të cilat zgjasin nga 23 korrik deri në 8 gusht.

Këto data mund të paraqesin një problem për Joshua, trajneri i të cilit Rob McCracken do të jetë në Olimpiadën e Tokios duke pasur parasysh pozicionin e tij si drejtor i performancës në Boks.

Kur u pyet nëse lufta rrezikonte të shtyhej, Hearn u përgjigj:

“Absolutisht jo, kjo nuk ishte ajo që lidhet me marrëveshjen.

Joshua, 31 vjeç, mban një rekord të 24 fitoreve nga 25 luftime, ndërsa 32-vjeçari Fury ka 30 fitore dhe një barazim nga 31 ndeshje.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme