Jorge Masvidal vazhdon luftën e ftohtë me kamaru Usman

Këtë fundjavë, kampioni i “BMF” do të ketë edhe një herë një mundësi për të kapur arin e vërtetë të UFC.

Të Shtunën, Masvidal do të luftoj kampionin e peshave të mesme Kamaru Usman në ngjarjen kryesore të UFC 261.

Të dy luftuan për herë të parë 10 muaj më parë në UFC 251 me Masvidal që humbi.

Sidoqoftë, shumë gjëra kanë ndryshuar që kur të dy luftuan për herë të parë.

Për shembull, UFC 251 u zhvillua në Abu Dhabi dhe pa tifozë të pranishëm, ndërsa lufta e së Shtunës zhvillohet në Jacksonville.

Dhe do të jetë ngjarja e parë me pjesëmarrjen e plotë të tifozëve në më shumë se një vit, diçka për të cilën Masvidal ndihet i ngazëllyer.

“Fakti që ngjarja e parë me kapacitet të plotë, dhe jam unë ai që po e kryesoj atë, është një nder i madh .Vetëm që jeta të rikthehet si dikur, unë e dua atë. Sa nder, çfarë bekimi është, me të vërtetë ”.

Tifozët e pranishëm nuk janë i vetmi ndryshim.

Masvidal sfidoi për herë të parë Usman, për të zëvendësuar Gilbert Burns pasi trajneri i Burns doli pozitiv për COVID-19, duke e detyruar atë të tërhiqej.

Masvidal humbi luftën, një humbje që ai e ka justifikuar se nuk kishte kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur.

Tani Masvidal ka pasur një kamp të plotë stërvitor dhe thotë se ai është në gjendje shumë më të mirë.

Unë do ta zbuloj frikacakun që ai është dhe e them me gjithë sinqeritet sepse ai nuk është asgjë tjetër veçse një frikacak.


“Ai tha shumë gjëra që kaluan kufirin. Pra, le të shkojmë. Le të futemi atje dhe të zbulojmë se kush është një burrë i vërtetë dhe kush jo “.

Është e paqartë saktësisht se çfarë ka thënë Usman që “kapërceu kufirin” për Masvidal por gjatë vitit të kaluar, kanë luftuar njëri-tjetrin me fjalë.

Masvidal nuk ka luftuar që kur humbi titullin e tij vitin e kaluar ndërsa Usman mbrojti titullin e tij në shkurt, duke kapërcyer vështirësitë për të nokautuar Burns në raundin e tretë.

Unë hyra atje 25 minuta me të dhe nuk u tunda kurrë,” tha Masvidal.

UFC 261 zhvillohet të Shtunën në VyStar Veterans Memorial Arena në Jacksonville.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme