U.S Soccer njofton bashkëpunimin me Esports Engine

U.S Soccer, federata e futbollit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka emëruar kompaninë e operacioneve esports Esports Engine si bashkpuntorin zyrtar të prodhimit për Ekipet e mbyllura të Ekipit eNational.

Është hera e parë që Esports Engine bashkon forcat me një federatë sportive.

Në muajt e fundit, kompania ka zgjeruar stafin e saj të operacioneve në Mbretërinë e Bashkuar, duke punësuar ish-punonjësit e Gfinity Martin Wyatt dhe Paul Kent si Shef i Operacioneve të Programit në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shef i Operacioneve të Prodhimit në Mbretërinë e bashkuar.

Finalet e Mbyllura të Ekipit eNacional, i cili fillon në 9 Prill, do përfundimi i konkursit të mbarëkombëtar në internet.

Fituesi i ngjarjes do të përfaqësojë Ekipin e Sh.B.A-së eNacional që do të garojë në Kualifikuesin Online të Kombeve FIFAe 2021.

Adam Apicella, Bashkëthemelues dhe President i Esports Engine, komentoi mbi partneritetin në një botim:

Ndërsa kultura e lojërave dhe sporteve bëhen më të ndërthurura, ne shohim ngjarje si Finalet e Ekipit Mbarëkombëtar të Futbollit të SHBA si mundësi unike për të nxitur angazhimin midis tifozëve aktualë, dike fituar audienca të reja dhe të rritsim dashurinë për këtë sport. ”

Esports është një zonë që nuk është e re për U.S Soccer.

Federata filloi së pari kërkimin e saj për përfaqësuesit e ekipit eNational në 2019, me fituesit që morën pjesë në Kupën e FIFA eNations.

David Wright, Drejtori Kryesor i Tregtisë në Futbollin Amerikan, foli për iniciativën:

Ne jemi të ngazëllyer për të hapur një shteg për në Ekipin eNacional për komunitetin më të gjerë të lojtarëve dhe tifozëve në të gjithë Shtetet e Bashkuara, duke njohur përkushtimin dhe suksesin nga ata në kryesori i renditjes së Serive Globale FIFA.”

Esports vazhdon të na sigurojë një mundësi për tu lidhur me tifozë të rinj dhe për të rritur interesin për sportin e futbollit këtu në Shtetet e Bashkuara.”

“Ne po presim me padurim për një konkurs emocionues dhe për të përcaktuar dy përfaqësuesit tanë të Ekipit eNacional për këtë vit. “

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme