Jens lehmann ndëshkohet pasi përdor shprehje raciste kundër..

Ish portieri i Arsenalit dhe Gjermanisë, Jens Lehmann është përjashtuar nga roli i tij në bordin e ‘Hertha Berlin’ pasi i dërgoi një mesazh Whatsapp ekspertit Dennis Aogo duke e quajtur atë një “djalë i zi rrit kuotën “.

Aogo, i cili punon për ‘Sky’në Gjermani, postoi një pamje të mesazhit nga Lehmann në Instagram dhe shkruajti:

“Uau seriozisht? Mendoj se ndoshta mesazhi nuk ishte për mua.”

Lehman ka kërkuar falje dhe tha se si Mbrojtësi i Gjermanisë Aogo ishte “shumë i ditur”, ai kishte ndihmuar në rritjen e “kuotës“.

Sidoqoftë, Tennor Holding, grupi i investimeve që Lehmann përfaqëson në bordin mbikëqyrës të klubit ‘Bundesliga Hertha’, tha se “kontrata e 51-vjeçarit do të ndërpritet me efekt të menjëhershëm”.

Presidenti i klubit ‘Hertha Berlin’ Werner Gegenbauer tha:

Deklarata të tilla në asnjë mënyrë nuk përfaqësojnë vlerat e Hertha BSC.

“Ne distancohemi nga të gjitha format e racizmit dhe mirëpresim vendimin e ndërmarrë nga Tennor Holding.”

34 vjeçari Aogo, luajti për Hamburg dhe Stuttgart ndër të tjerët dhe fitoi 12 ndeshje për Gjermaninë.

Ai u tërhoq nga loja në gusht të vitit të kaluar.

Lehmann bëri 200 paraqitje në dy periudha në Arsenal para se të dilte në pension në 2011.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme