FutbollKryesore

Jamie Carragher kërkon transferimin e Nathan Ake pasi u pranua oferta e Man City

Ake duket se është gati për Etihad pasi City ra dakord me një tarifë prej 41 milion £ me Bournemouth për lojtarin, por Carragher nuk është i bindur se kjo është lëvizja e duhur

Jamie Carragher nuk është i sigurt nëse një mbrojtës i mundshëm qendror do të punojë me Aymeric Laporte dhe Nathan Ake në Manchester City sezonin e ardhshëm për shkak të ngjashmërive midis palës.

City ka pranuar një ofertë prej 41 milion £ për Ake nga Bournemouth, dhe është vetëm çështje kohe derisa mbrojtësi holandez të bëjë kalimin në Etihad.

Skuadra e Pep Guardiola ndonjëherë ka luftuar në mbrapa këtë sezon, dhe menaxheri katalanas po vepron qartë me shpejtësi për të zgjidhur problemin.

Por Carragher shkoi në Twitter për të shprehur shqetësime në lidhje me perspektivën e lojës së Cityt me dy krahët e majtë.

“Unë e dua Nathan Ake dhe mendoj se ai i përshtatet Man City, por me Laporte si një iniciativë të garantuar nuk jam i bindur që dy këmbët e majta funksionojnë në mes të mbrapa?” tha ai.

“Unë e di se lojtarët me këmbë të djathta luajnë së bashku, por kurrë nuk ndjehet mënyra tjetër për mua! Majtas ose Mbrapa 3.”

Kur një përdorues në Twitter kundërshtoi mendimin e tij, duke pretenduar se arsyeja e vetme që City ishte duke rrjedhur sezonin e kaluar ishte për shkak të dëmtimit afatgjatë të Laporte, Carragher shtoi, “A është Laporte i dëmtuar apo thjesht ka një dëmtim të keq? Ka një ndryshim “Kur Laporte është i aftë, ai luan! Unë thjesht e shoh interesante të shoh sesi Pep Ake futet në ekip kur Laporte është i aftë!”

Më parë nga Chelsea, Ake luajti 29 ndeshje në Premier League për Bournemouth këtë sezon, duke shënuar dy herë dhe duke krijuar dy asistime dhe duke siguruar një prani të fortë të pasme.

Ai ishte gjithashtu i lidhur me rivalët e hidhur të Cityt Manchester United pasi kamerat morën Ole Gunnar Solskjaer duke biseduar me të në fund të një loje në Old Trafford.

Bosi Norvegjez thuhet se ka thënë: “Ne kemi nevojë për një qendër të majtë mbrapa, kështu që vazhdoni.”

Sidoqoftë, Solskjaer u përgjigj pas këtyre komenteve: “Unë kam shtatë mbrojtës qendror, kështu që nuk e di nga vjen. Ai po shkon mirë”.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.