KryesoreNBA

Mbrojtje mbresëlënëse, Rockets mposhtën Bucks me vrapim të vonë..

U desh një vrapim i vonë dhe një numër rekord i të shtënave me 3 pikë, por Rockets Houston janë ende të pamposhtur në flluskën e NBA në Walt Disney World.

Rockets qëlluan mbrëmjen e së Dielës vonë për të mposhtur Milwaukee Bucks 120-116 në një përfundim emocionues, duke shënjuar drejtimin e tyre të dytë që nga fillimi i lojës.

“Ne luftuam përmes tij,” tha Russell Westbrook, i cili drejtoi Rockets me 31 pikë dhe tetë asistime. “Fati i keq u shfaq. Dështimi u shfaq dhe ne dolëm. Jam shumë krenar për të gjithë djemtë tanë. Kjo dhomë e zhveshjes bëri një punë të shkëlqyer për 48 minuta. “

Pas lojës, Harden u pyet se sa e vështirë ishte të ruhej Antetokounmpo – diçka që ai e bëri jashtëzakonisht mirë të dielën në mbrëmje, veçanërisht në shtrirjen e fundit. Ai nuk e kishte një përgjigje.

Antetokounmpo bëri lojën e lartë 36 pikë në humbje, por shënoi vetëm një herë në pesë minutat e fundit të lojës. Houston gjithashtu realizoi tre xhiro të sforcuara në atë lojë dhe i dha fund ndeshjes me një pikë 16-4.

Ndërsa, ndonjëherë mbrojtja e tyre ishte problem – Rocket lejuan 149 pikë në ndeshjen e tyre të hapjes në flluskën kundër Mavericks të Premten – Harden nuk është i shqetësuar rreth asaj.

Ai nuk u përpoq të bënte qoftë dhe një pikë.

“Nuk kam asgjë për të provuar”, tha Harden përmes Mark Medina në USA Today. “Unë thjesht jam i kënaqur që fituam. Tani për tani nuk më intereson energjia negative. Nuk po i kushtoj vëmendje.”

Harden përfundoi natën me 24 pikë, shtatë kërcime dhe shtatë asistime. Ai shkoi vetëm 3 nga 12 nga pas harkut. Si ekip, Houston kompletoi 61 përpjekje nga linja 3-pikësh, duke vendosur një rekord në NBA ndërsa gjuajti 34.4 përqind të asaj diapazoni.

Khris Middleton shtoi 27 pikë dhe 12 kërcime për Milwaukee, dhe Brook Lopez përfundoi me 23 pikë dhe 12 kërcime. Ata të dy, së bashku me Antetokounmpo, ishin të vetmit që shënuan dy shifra të dyfishta për Bucks. Sidoqoftë, ata e rikuperuan Houstonin me 29 borde.

Ndërsa ishin poshtë, të dy Eric Bledsoe dhe Pat Connaughton, të cilët kishin rezultuar pozitiv për COVID-19, Antetokounmpo nuk ishte i gatshëm të kërkonte falje.

“Zakonisht kur kemi edhe gjashtë minuta kohë,  e mbyllim lojën,” tha Antetokounmpo përmes Associated Press. “Por ne nuk e bëmë atë sot, kështu që ne duhet të mësojmë prej saj dhe të vazhdojmë të ecim”.

 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.