KryesoreNBA

Jamal Crawford bën debutim, largohet i dëmtuar…

Mbrojtësi i Brooklyn Nets Jamal Crawford nuk kishte luajtur në ndeshje në NBA më shumë  se një vit. Ai erdhi brenda përzierjes, por kthimi i tij ishte “i brishtë”.

Crawford kontrolloi ndeshjen e së Martës kundër Milwaukee Bucks me 4 minuta, 35 sekonda brenda gjysëmhënës, duke shënuar aksionin e tij të parë të lojës në NBA që prej një loje të 9 prillit 2019 kundër Dallas Mavericks.

Kthimi i tij nuk zgjati shumë, pasi ai pësoi një dëmtim të majtë të barkut brenda tremujorit të dytë dhe u largua nga sporti. Sipas skuadrës ai nuk do të kthehej kundër Bucks. Crawford shënoi 5 pikë në pesë minuta lojë, duke gjuajtur 2-për-4 në përgjithësi (dhe 1-për-2 në 3-pikë), së bashku me tre asistime.

Në futjen në sport, Crawford – i cili është 40 vjeç dhe 137 ditë i vjetër – zyrtarisht, u bë lojtari më i vjetër brenda rifillimit të sezonit. Lundruesi i Atlanta Hawks Vince Carter (43 vjet, 45 ditë) ishte lojtari më i vjetër që luante gjatë një loje këtë sezon në përgjithësi kur e realizoi këtë më 11 mars kundër New York Knicks.

Përveç kësaj, Crawford u bë lojtari i tetë në historinë e NBA që duket  gjatë një loje në 20 sezone të ndryshme. Lojtarët e tjerë për tu përpjekur të ishin kështu ishin Vince Carter (22 sezone), Kevin Garnett, Dirk Nowitzki, Robert Parish dhe Kevin Willis (21) dhe Kareem Abdul-Jabbar dhe Kobe Bryant (20). Crawford është gjithashtu lojtari më i vjetër i Nets që ndonjëherë u paraqit gjatë një loje, duke thyer shenjën e vendosur nga Cliff Robinson në 2007, i cili ishte 40 vjeç dhe 121 ditë i vjetër kur u përpoq kundër New York  Knicks

Rojet e Milwaukee Bucks, Eric Bledsoe dhe Pat Connaughton gjithashtu bënë  debutimin e tyre të Martën. Bledsoe filloi për Bucks, duke shënuar aksionin e tij të parë të lojës për Milwaukee që nga një humbje e 8 Marsit në Phoenix Suns. Ai dhe Connaughton kanë humbur dy lojërat e para të Bucks në Orlando pasi Milwaukee ka kaluar 1-1 gjatë asaj periudhe kohore. Të dy lojtarët filluan të praktikojnë me ekipin në fund të Korrikut, pasi raportohet se secili rezultoi pozitiv pas testeve për koronavirusin në fillim Korriku.

Bledsoe luajti 18 minuta dhe shënoi tetë pikë me katër asistime, dhe Connaughton luajti 17 minuta dhe gjithashtu përfundoi me tetë pikë. Nets vazhduan të luftojnë për fitoren 119-116, duke marrë 26 pikë nga TimotheLuwawu-Carrot.

Crawford kishte qenë jashtë ligës që nga sezoni 2018-19 kur ai mesatarisht 7.9 pikë dhe 3.6 asistime në 64 ndeshje me Suns, veçanërisht duke shënuar 51 pikë larg nga pankina (xhirime 18-për-30) brenda finales së sezonit. Crawford ishte lojtari më i vjetër që bashkoi historinë me 50 , dhe gjithashtu u bë lojtari i vetëm që arrin 50 për katër ekipe të ndryshme.

Në karrierën e tij, Crawford ka mesatarisht 14.6 pikë dhe  3.6 asistime ndërsa merr në shtëpi nominimin “Njeriu i Gjashtë i Vitit” (Sixth Man of the Year Award) 3 herë.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.