Jack Grealish në skuadrën e Anglisë në Euro 2020: ‘Çfarë kam dashur gjithë jetën time’…

Jack Grealish thotë “kjo është ajo që unë kam dashur gjithë jetën time” ndërsa përgatitet për turneun e tij të parë të madh me Anglinë në Euro 2020.

Mesfushori 25 vjeçarë i Aston Villa, dhuroi një paraqitje të mirë në këtë sezon dhe ka fituar shtatë paraqitje që kur bëri debutimin e tij në Angli në shtator.

“Gjëja ime numër një ishte të përpiqesha të hyja në këtë skuadër,” tha ai.

“Kam pasur debutimin tim në fillim të sezonit, kështu që të jem këtu është një ëndërr e vërtetë. Unë do të çmoj çdo moment.”

Shefi i Anglisë Gareth Southgate refuzoi një fjalët për të thirrur Grealish sezonin e kaluar para se ta përfshinte atë përfundimisht për herë të parë në fillim të 2020-21.

“Ai është menaxheri i Anglisë, kështu që padyshim që do të jetë një trajner i shkëlqyer,” tha Grealish.

“Ai e ka ndihmuar ndeshjen time masivisht. Në fillim të sezonit unë e pyeta atë se ‘çfarë mund të përmirësoj?’.

“Ai më dha disa gjëra për të punuar në mënyrë që të përpiqem të futem me forcë në ekip. Unë mendoj se kam punuar siç duhet pasi kam pasur shtatë ndeshje që nga ajo kohë.”

Anglia luan ndeshjen e hapjes së turneut të Dielën në 15:00 kundër Kroacisë, skuadra që i mundi ata në gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2018.

Më kujtohet kur pashë Rusinë në vitin 2018. Ishte çmenduri se si futbolli bashkoi të gjithë kombin. Edhe nëna im që nuk shikon kurrë futboll po shikonte çdo ndeshje,” tha ai.

Gjithashtu ai përmend Euro 2004 kur Rooney shpërtheu në skenë.

“Do të jetë e pabesueshme. Familja ime tashmë është aq e ngazëllyer. Do të jetë një ndjenjë e shkëlqyer për ta të më shikojnë në një turne të madh. Shpresoj që unë të hip në fushë dhe të shprehem në një moment dhe t’i bëj krenarë.”

Grealish lindi dhe u edukua në Birmingham, por luajti për Republikën e Irlandës në nivelin Under-17, U18 dhe U21 nga 2011 në 2014.

Në 2015 dhe luajti për Anglinë U-21.

“Kur isha më i vogël, isha rreth 15 vjeç, më kërkuan të luaja për Anglinë dhe Irlandën në një turne,” tha ai.

“Unë u largova me Anglinë dhe u rrëzova në dhomën time një ditë para stërvitjes. Unë u dërgova në shtëpi. Në atë kohë unë shkova në Irlandë për të provuar atje dhe kam luajtur.”

Ai thotë se kur je më i ri bën atë që të bën të lumtur. Ai isha thjesht një fëmijë i vogël duke shijuar futbollin e tij.

Por ndërkohë që u rrit ai filloj të luaj në ekipin e parë të Villa.

Ai thotë që jam anglez, prindërit e mi kanë lindur këtu Ndjehem si anglez.

“Unë u ndryshova në Angli dhe nuk kam parë kurrë prapa. Unë nuk do të isha këtu sot nëse nuk do të kisha qenë.”

Total
15
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme