FutbollKryesore

Ish-i riu i Manchester United, Angel Gomes, përfundon lëvizjen nga Lille

Mesfushori i ri sulmues i adoleshencës do ta kalojë fushatën tjetër për huazim në Boavista pasi nënshkruan një marrëveshje pesë-vjeçare me palën franceze.

Lille ka njoftuar se ata kanë përfunduar nënshkrimin e ish të riut të Manchester United, Angel Gomes për një marrëveshje pesë-vjeçare.

Mesfushori sulmues ishte një agjent i lirë pasi nuk arriti të arrinte një marrëveshje me Djajtë e Kuq.

Sidoqoftë, tifozët e Lille do të duhet të presin për ta parë atë në ngjyrat e tyre, pasi ai do të huazohet te Portugezi Boavista për kohëzgjatjen e sezonit 2020-21.

“Ne jemi shumë të kënaqur që mirëpresim Angel Gomes të lirohet nga Manchester United”, tha drejtori i Lille, Marc Ingla. “Engjëlli përfaqëson një nga perspektivat më të mëdha ndërkombëtare në pozicionin e tij.

“Ai është një lojtar shumë inteligjent në vendimmarrjen e tij, teknik, i shkathët, por edhe i pajisur me cilësi të forta drejtuese, siç dëshmohet nga kapiteni i Anglisë nën 20 vjeç.

“Ai është ende i ri, por ka një talent dhe potencial të madh. Ne jemi shumë të lumtur që e bindëm që të bashkohet me LOSC.”

Gomes ka një prejardhje futbollistike si kushëriri i ndërkombëtarit portugez Nani, ndërsa babai i tij Gil Gomes, i cili luajti për Sheffield të Mërkurën, gjithashtu luajti profesionalisht në Francë për Tours.

Në gjendje të luajë gjerësisht ose në mes, Gomes 19-vjeçar ka qenë në librat e Manchester United që nga viti 2006, duke u kthyer profesionist në vitin 2017 me veshjet e Old Trafford.

Ai luajti për ekipin e vjetër tetë herë gjatë sezonit 2019/20, përfshirë tre largime të Europa League dhe dy largime në Premier League, por ai nuk ishte vendimtar në asnjë prej këtyre takimeve.

Në Premier League 2, megjithatë, ai kishte shënuar katër gola dhe dy asistime në vetëm 429 minuta veprim mbi pesë ndeshje.

Ai përfaqëson shtesën e tretë të verës së Lille, pasi sulmuesit Isaac Lihadji dhe Burak Yilmaz në klub, të cilët të dy arritën me transferime falas.

Ndërkohë, Lille është aktive në shitjen e lojtarëve, gjë që i lejoi Victor Osimhen të largohej për në Napoli për një tarifë të raportuar prej 81 milion €, përfshirë këtu edhe pagesa të ardhshme për bonus.

Mbrojtësi i qendrës, Gabriel, ndërkohë mund të largohet pasi ai vazhdon të tërheq vëmendjen e disa skuadrave të Premier League, përfshirë Manchester United, Arsenal dhe Everton, ndërsa Jonathan Ikone është lidhur edhe me një lëvizje verore larg Stade Pierre-Mauroy, ku klubi duhet të jetë i vetëdijshëm për pajtueshmërinë me kufizimet e FFP të UEFA-s.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.