FutbollKryesore

Interi i sigurt për marrëveshje përfundimtare për Alexis Sanchez

Alexis Sanchez është në huazim te Inter Milan deri në përfundimin e sezonit, por negociatat janë në një fazë të komplikuar për të firmosur lojtarin në një marrëveshje përfundimtare Man United.

Inter Milani ka besim se po përfundon një marrëveshje të përhershme për flipin e Manchester United Alexis Sanchez.

Kupton se negociatat midis Interit dhe United janë tashmë në një fazë të ndërlikuar ku dritarja e transferimeve të verës është e hapur për klubet evropiane. 

Sanchez, 31 vjeç, ka gjetur formën që nga sezoni i rifilluar në Itali, duke shënuar tre gola dhe duke krijuar shtatë të tjerë, pasi më parë kishte arritur një gol në nëntë ndeshje të Serisë A, gjatë një periudhe kur Sanchez ishte mënjanë për 3 muaj me një dëmtim në gju.  

Kiliani ndërkombëtar përfundoi 90 minuta lojë në 22 muaj kundër Brescia në fillim të këtij muaji dhe shefi ekzekutiv i Interit, Beppe Marotta konfirmoi se klubi ka dëshirë nënshkrimin e Sanchez.

United nuk përfshihet në një marrëveshje për Kilianin vetëm nëse vlera i shitjes rritet nga ana e Interit.  Sanchez ka kontratë me United deri në vitin 2022.

Interi po paguan 75 përqind të pagës neto javore të Sanchez 400,000€. 

Në një konferencë shtypi në janar, Ole Gunnar Solskjaer pretendoi se ‘Alexis do të vijë brenda verës dhe do ti provojë të gjithë gabim, por u provokua nga një reporter i cili, në mes të fjalisë ku shprehu surprizë për kthimin e sugjeruar të Sanchez.

Burime të larta kanë konfirmuar se Solskjaer dëshironte të shmangte Sanchez vitin e kaluar. 

Shitja e mundshme e Sanchez do t’i jepte United mundësinë të përshpejtonte planet për të ndërmarrë  Jadon Sancho nga Borussia Dortmund.

Sanchez shënoi pesë gola në 45 ndeshje për United para se të bashkohej me Interin. 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.