Inter Miami theu rregullat e MLS mbi nënshkrimin e Blaise Matuidi

Inter Miami i David Beckham theu rregullat e ‘Major League Soccer’ (MLS) me nënshkrimin e mesfushorit të Francës Blaise Matuidi nga Juventusi vitin e kaluar.

MLS tha që Matuidi ishte paguar më shumë sesa ishte lejuar

I njohur si “rregulli Beckham”, u prezantua kur ish-kapiteni i Anglisë u bashkua me Los Angeles Galaxy në 2007.

Në atë kohë, Beckham iu dha një mundësi për të blerë një ekskluzivitet të zgjerimit, më vonë duke u bërë bashkë-pronar i Inter Miami, i cili luajti ndeshjen e tyre të parë MLS në Mars 2020.

Në një deklaratë, MLS tha se fituesi i Kupës së Botës Matuidi, 34 vjeç ishte kategorizuar gabimisht si një lojtar i “parave të alokimit të synuar” (TAM).

Kompensimi i Matuidi ishte mbi kufirin e kompensimit për një lojtar të TAM dhe ai duhej të ishte klasifikuar si një lojtar i caktuar,” vazhdoi deklarata.

Si rezultat, Inter Miami CF shkeli kufirin e caktuar të lojtarit pasi ekipi kishte tre lojtarë të caktuar përveç Matuidit gjatë vitit 2020.”

Çdo sanksion do të shpallet në një datë të mëvonshme.

Për sezonin 2021, Matuidi është regjistruar si një lojtar i caktuar përkrah sulmuesit të Argjentinës Gonzalo Higuain dhe mesfushorit të Meksikës Rodolfo Pizarro.

Si rezultat, Miami u desh të blejë kontratën e një lojtari tjetër të caktuar, mesfushorit argjentinas Matias Pellegrini, i cili do të bashkohet me Fort Lauderdale, si huazim dhe nuk do të ketë të drejtë të luajë në MLS këtë sezon.

Inter Miami menaxhohet nga ish-shoku i ekipit të Beckham në Manchester United, Phil Neville.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme