Inter & Atletico Madrid tërhiqen nga Superliga Evropiane.

Real Madrid, Barcelona, ​​Juventus dhe AC Milan pritet të ndjekin shembullin ndërsa projekti i diskutueshëm zbehet.


Inter dhe Atletico Madrid kanë njoftuar synimin e tyre për t’u larguar nga Superliga Evropiane e propozuar.


Të Dielën, 12 nga klubet elitare të Evropës u emëruan si anëtarë themelues të projektit të shkëputur, të krijuar për të rivalizuar në UEFA Champions League.


Kaluan vetëm dy ditë para se gjërat të fillonin të zbërtheheshin, megjithatë, me të gjashtë klubet e Premier League të përfshirë të tërhequr të Martën.

Çfarë ka thënë Interi?

Inter lëshoi ​​një deklaratë e cila lexonte: “FC Internazionale Milano konfirmon që klubi nuk është më pjesë e projektit të Superligës.


“Ne jemi gjithmonë të përkushtuar t’i japim tifozëve përvojën më të mirë të futbollit; inovacioni dhe përfshirja janë pjesë e ADN-së tonë që nga themelimi ynë. Angazhimi ynë me të gjithë aktorët për të përmirësuar industrinë e futbollit nuk do të ndryshojë kurrë.


Inter beson se futbolli, si çdo sektor i aktivitetit, duhet të ketë interes për të përmirësuar vazhdimisht garat e tij, për të mbajtur tifozë emocionues të të gjitha moshave në të gjithë botën, brenda një kornize të qëndrueshmërisë financiare.


“Me këtë vizion ne shpresojmë të vazhdojmë të punojmë së bashku me institucionet dhe të gjithë aktorët e interesuar për të ardhmen e sportit që të gjithë duam.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme