IncIdenti me shishen e ujit e acaroj së tepërmi Kyrie Irving!!

Kyrie Irving tha se tifozët në arenat e NBA po i trajtojnë lojtarët “sikur të jenë në një kopsht zoologjik njerëzor”.

Ky emërtim erdhi pasi një tifozë u arrestua për hedhjen e një shishe uji kundër Irving të Brooklyn Nets të Dielën.

Shishja e acaroj së tepërmi Irving por ai u largua nga fusha pas fitores së Nets 141-126 ndaj Boston Celtics.

Kjo situat vjen pas pesë rasteve të ndryshme ku spektatorëve u janë dhënë ndalesa të pacaktuara pas incidenteve të ndodhura javën e kaluar.

Irving tha se sporti ishte tani “në një udhëkryq“.

“Racizmi ka qenë një mënyrë për argëtim për një kohë të gjatë dhe Nba është kthyer një vend ku njerëzit po trajtohen sikur të ishin në një kopsht zoologjik njerëzor,” tha ai.

Javën e kaluar, lojtari i Washington Wizards Russell Westbrook u desh të përmbahej nga siguria pasi një tifoz derdhi kokoshka mbi kokë.

Trae Young i Atlanta Hawks u pështy, ndërsa tre tifozë të Jazz-ut Utah u hoqën nga arena pasi kishin sharë familjen e Ja Morant të Memphis Grizzlies.

Shoku i tij i skuadrës së Irving, Kevin Durant, tha se tifozët duhet të “rriten“.

“Ne nuk jemi kafshë, nuk jemi në cirk,” tha ai.

“Ju që po vini në lojë nuk ka të bëjë me ju si një tifoz. Pra, kini pak respekt për lojën.

Irving shënoi 39 pikë ndërsa Nets kaluan në epërsi të serisë play-off 3-1 me fitoren ndaj ish-skuadrës së tij.

Total
10
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme