Iikay Gundogan dhuron të gjithë bonusin e marrë prej Premier League…

Ilkay Gundogan ka dhuruar bonusin që ai mori nga Manchester City për fitoren Premier League në klubin e tij të fëmijërisë në Gjermani.

Mesfushori 30 vjeçarë gjerman, kaloi një dekadë në ‘Hessler 06 në Gelsenkirchen’ para se të bashkohej me akademinë e Bochum.

Donacioni do të përdoret për të ndihmuar në financimin e një fushe të re artificiale.

“Kur Ilkay dëgjoi se fëmijët po tërhiqeshin sepse nuk kishte një katran artificial, kjo e goditi rëndë atë,” tha menaxheri dhe xhaxhai i tij, Ilhan.

“Ne jemi akoma shumë të lidhur ngushtë me klubin, sepse kemi kaluar pjesë të mëdha të fëmijërisë sonë këtu.”

Gundogan do të kontribuojë 300,000 euro duke u duke përdorur të gjithë bonusin e tij të Premier League.

Autoritetet lokale në Gelsenkirchen do të kontribuojnë me 350,000 euro të mbetura drejt projektit.

“Pa Ilkay, ne nuk do të ishim në gjendje të fillonim këtë projekt,” tha kryetari i klubit Rainer Konietzka.

Pasi luajti në Hessler, Gundogan u bashkua me akademinë e Bochum si adoleshent dhe kaloi në ekipin e tyre të parë.

Ai më vonë nënshkroi për Nurnberg (2009) dhe Borussia Dortmund (2011) përpara se të bëhej nënshkrimi i parë i Pep Guardiola në City në 2016, dhe fitoi titullin e tij të tretë në Premier League.

Total
3
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme