Verstappen i lumtur me fitoren në Monako.

Image credit : Red Bull Content Pool

Max Verstappen ishte veçanërisht i lumtur pasi mori fitoren e tij të parë në Principatën e Monakos.

Gara e vitit 2021 pritej të ishte veçanërisht përmbysëse, por Charles Leclerc, as nuk e filloi.

Duke qenë në një pozicion të favorshëm, ai bëri një përpjekje perfekte dhe me një strategji ideale, arriti fitoren e tij të dytë këtë vit. Ky rezultat është më i miri në GP të Monakos, pasi ai nuk ishte ngjitur asnjëherë në këtë podium.

Unë jam shumë i lumtur për atë që kemi arritur si ekip. Jam shumë i lumtur që kam fituar GP të Monakos, pasi është një udhë shumë e vështirë dhe duhet të jesh i qëndrueshëm të trija ditët. Unë duhej të përqendrohesha në garën time dhe të kisha një ritëm të qëndrueshëm. Të jesh i përqendruar për kaq shumë xhirro është pjesa më e vështirë. Ështe shumë e lehtë të humbasësh përqendrimin duke qenë në krye. Kishim një ritëm shumë të mirë.Sa herë që dikush përpiqej të na bënte presion, ne kishim një përgjigje dhe unë hapja diferencën.

Holandezi pastaj iu referua betejës me Mercedes, e cila do të vazhdojë në garën e ardhshme në Azerbajxhan. “Duke parë garën tjetër, besoj se Mercedes do të jetë skuadra më e mirë. Ata janë shumë të shpejtë në shinat normale. Ne jemi duke udhëhequr Kampionatin dhe shpresoj të jemi në krye deri në fund. Tani për tani, megjithatë, një falënderim i madh për të gjithë ata në fabrikë dhe për ekipin në pistë. Ne fituam GP Monaco, le ta shijojmë ”.

Fitorja e tij në Principatë e solli atë në krye të renditjes me 105 pikë kundër 101 të Hamiltonit, duke pasur një fitore më pak. Gara tjetër është GP Azerbajxhan tre ditëshin e 4-6 qershorit, hera e dytë radhazi në garën e qytetit. Verstappen nuk ka fituar kurrë në këtë pistë dhe që nga viti 2016, i cili është në kalendar, asnjë shofer nuk ka më shumë se një fitore.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme