Guardiola shpreh adhurim për jurgen klopp?!

Shefi i Manchester City, Pep Guardiola thotë se Jurgen Klopp e ka frymëzuar atë të bëhet një menaxher më i mirë.

Edhe pse ishte kurora e Liverpool që u rrëmbye, Klopp ishte një nga rivalë e parë që uroj për suksesin e titullit të Cityt në Premier League që u konfirmua të martën mbrëma.

Dyshja janë rivalë prej kohësh, pasi kanë luftuar kundër njëri-tjetrit për Bayern Munchen dhe Borussia Dortmund në Bundesliga për dy sezone para se të rinovojnë njohjet në Premier League në 2016.

Dhe megjithëse Guardiola ka fituar pesë tituj të vendit gjatë asaj kohe krahasuar me atë të Klopp, është e qartë se respekti i tij për gjermanin është i madh.

“I vlerësoj shumë mesazhet shumë, nga Carlo Ancelotti gjithashtu,” tha ai.

“Nuk mund t’u përgjigjesha ende mesazheve por do t’i përgjigjem. E vlerësoj sepse i admiroj.

“Jurgen është një frymëzim për mua. Me atë që ka bërë në Dortmund dhe Liverpool, ai më bëri të mendoj shumë për futbollin dhe ekipin tim.”

“Unë thjesht mund të them faleminderit shumë për ato që ai dhe Carlo kanë thënë.”

Kishte disa që menduan se Guardiola do të largohej nga City këtë verë.

Kur Blutë ishin të 10-të në Premier League pas një barazimi 1-1 me Liverpool menjëherë para këto thashetheme u shtuan.

Një takim midis Guardiola dhe kryetarit Khaldoon Al Mubarak u cilsia i rëndësishëm në ndryshimin e për të ardhmen e afër.

“Unë udhëtova për ta parë atë në nëntor,” zbuloi Guardiola. “Ne patëm diskutime të gjata dhe ai më bindi se kemi akoma për të bërë.

“Unë i besoj atij shumë dhe thashë që do ta provojmë përsëri vitet e ardhshme. Një pjesë e arsyes për lumturinë time këtu është vendosmëria e tij për të më bindur të them se ne ende duhet ta bëjmë atë.”

Brenda ditëve, Guardiola nënshkroi një zgjatje të kontratës dy-vjeçare që do ta mbajë atë në klub deri në 2023.

Dhe, ndërsa City humbi ndeshjen e parë pas pushimit, në Tottenham, ata nuk u mundën përsëri deri më 7 Mars, kur Manchester United fitoi në Etihad Stadium.

Loja ishte kthesë e rendësishme në një sekuencë të pabesueshme me 27 fitore, që përfshiu Cityn në Premier League dhe thellë në të tre garat e kupave.

“Ky titull është i rëndësishëm por në pamjen e madhe, gjatë 10 viteve të fundit, Manchester City ka fituar pesë tituj, ata kanë fituar katër nga tetë të fundit dhe tre nga katër të fundit,” tha Guardiola.

“Kjo është e pabesueshme, më e rëndësishme se fitimi i këtij titulli.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme