Golat e Benzema e ngrejnë real madrid në krye!

Real Madrid shkoi në krye të La Liga njësoj me Atletico Madrid pas një fitore me Cadiz brenda një jave të vështirë nga njoftimi i Superligës Evropiane.

Kishte protesta të tifozëve jashtë terrenit kundër kampionatit të ri, në të cilin Reali kishte ndërmend të garonte.

Brenda, vizitorët luajtën fuqishëm duke vulosur fitoren me tre gola në pjesën e parë.

Karim Benzema shënoi dy herë, goli i parë ishte një penallti, dhe 3 minuta më vonë Alvaro Odriozola shënoj me kokë golin e dytë.

Rezultati e rikthen sfidën e Realit në La Liga pas një gabimi të vogël në barazimin 0-0 në Getafe të Dielën.

Ishte në të njëjtën mbrëmje që ata dhe 11 klube të tjera kryesore evropiane po njoftonin planet e tyre për të formuar një Super League të shkëputur.

Një projekt që me sa duket tani është shembur vetëm tre ditë më vonë.

Presidenti Florentino Perez ka qenë një nga avokatët më të zëshëm të garës së propozuar, duke i thënë emisionit televiziv spanjoll ‘El Chiringuito de Jugones’ se ishte ideuar “për të shpëtuar futbollin“.

Reali ende nuk ka njoftuar tërheqjen e tyre nga Super League, pavarësisht se shumica e klubeve të tjera e bëjnë këtë, duke përfshirë të gjashtë klubet angleze.

Ata me siguri do të kualifikohen për në sezonin e ardhshëm të Champions League.

Ata aktualisht janë në një garë interesante me katër klubenë krye të La Liga për të parë nëse kjo do të jetë kampione Spanjolle.

Me shkarkimin e Benzemës ata me siguri kanë një shans të mirë.

Sulmuesi francez shënoi me lehtësi në penalltinë e tij.

Ai më pas kaloi një krosim të përsosur për Odriozola që të shënonte golin të dytin para se të shënonte golin e tretë në minutën e 40′ nga krosi i Casemiro.

Të tre golat erdhën në harkun e 10 minutave.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme