Gjykata merr vendimin për mbajtjen Copa Amerika në Brazil…

Copa America, e cila është vendosur të fillojë të Dielën, do të mbahet në Brazil, ka vendosur Gjykata e Lartë e vendit.

Gjyqtarët zhvilluan një seancë urgjente të Enjten për të shqyrtuar kërkesat për shkak të pandemisë së koronavirusit.

U argumentua se mbajtja e turneut do të rrezikonte jetën e mijëra njerëzve.

Gjykatësit thanë se kushtetuta braziliane nuk i dha gjykatës fuqinë për ta bllokuar atë.

Por ata thanë se guvernatorët e shteteve dhe kryetarët e bashkive duhet të bëjnë më shumë për të siguruar respektimin e “protokolleve të duhura shëndetësore”.

Ata gjithashtu shprehën shqetësimin e tyre nga vendimi i Presidentit Jair Bolsonaro në minutën e fundit për të organizuar turneun, i cili do të mbahet pa tifozë në stadiume.

Ekipet përballen me prova të detyrueshme çdo 48 orë.

Lëvizjet e tyre do të kufizohen dhe ata do të udhëtojnë për në qytetet pritëse në bordin e fluturimeve me çarter.

Turneu, i shtyrë nga viti 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit, fillimisht do të ishte organizuar në Kolumbi dhe Argjentinë.

Por Kolumbia u hoq si mikëpritëse në 20 maj për shkak të trazirave civile të brendshme, dhe Argjentina u hoq nga statusi i saj më 30 maj, me organizatorët duke u justifikuar me shqetësimet e koronavirusit dhe “rrethanat aktuale”.

Në fillim të kësaj jave, lojtarët e Brazilit kritikuan vendimin për të mbajtur turneun në vendin e tyre.

Total
8
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme