Georginio Wijnaldum i bashkohet Paris St-Germain pasi u largua nga Liverpool

Georginio Wijnaldum ka nënshkruar një marrëveshje tre-vjeçare me Paris St-Germain pasi u largua nga Liverpool në një transferim falas.

Mesfushori 30 vjeçarë holandez, vendosi kundër nënshkrimit të një kontrate të re në Anfield dhe lëviz në kryeqytetin francez pasi u lidh me Barcelonën.

“Unë jam duke u bashkuar me një nga skuadrat më të mira në Evropë dhe dua të sjell të jap dëshirën dhe angazhimin tim për këtë projekt ambicioz,” tha Wijnaldum.

Wijnaldum u bashkua me Liverpool nga Newcastle United për 25 milion £ në 2016.

PSG kuptohet se ka bërë një ofertë më të mirë se Barca me praninë e menaxherit Mauricio Pochettino që gjithashtu mendohet të ketë qenë një faktor në vendimin e Wijnaldum.

Ish mesfushori i Feyenoord dhe PSV Eindhoven bëri 237 paraqitje për Liverpoolin, duke ndihmuar skuadrën e Jurgen Klopp të fitojë Champions League në 2019 dhe Premier League një vit më vonë.

Pochettino po përgatitet për sezonin e tij të parë të plotë në krye të PSG pasi humbi titullin e Ligue 1 ndaj Lille.

Wijnaldum, i cili është pjesë e skuadrës Hollandeze për Euro 2020, shtoi: “Paris St-Germain kanë provuar se sa të mirë janë në vitet e fundit, dhe unë jam i bindur që së bashku ne mund të shkojmë edhe më tej dhe më lart”.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme