Gareth Southgate zgjedh se cili do zvendësoj Alexander-Arnold!

Mbrojtësi i Brighton Ben White është thirrur për të zëvendësuar Trent Alexander-Arnold në skuadrën e Anglisë për Euro 2020.

23-vjeçari bëri debutimin e tij në fitoren 1-0 të Austrisë 1-0 javën e kaluar, ndeshjen në të cilën Alexander-Arnold i Liverpool pësoi dëmtime në kofshë.

Mbrojtësi qendror White luajti së bashku me Tyrone Mings në fitoren e së Dielës kundër Rumanisë.

Skuadra e Gareth Southgate përballet me Kroacinë në hapjen e tyre të Grupit D të Dielën.

Menaxheri i Anglisë mori kohën e tij për të vendosur se cili nga lojtarët e tij të gatishmërisë do të hynte në pozicionin e mbrojtësit të Liverpool-it Alexander-Arnold.

Ai kishte në mendje mbrojtësin e Everton Ben Godfrey dhe kapitenin e Southampton James Ward-Prowse , që të dy luajtën në ndeshjen në Rumani.

Jesse Lingard dhe Ollie Watkins ishin gjithashtu në listën e gatishmërisë.

White nuk kishte qenë asnjëherë i përfshirë në një skuadër të Anglisë në asnjë nivel para thirrjes së tij të fundit në skuadrën e të rriturëve.

Ai erdhi përmes akademisë Brighton dhe u huazua në Newport County dhe Peterborough para se të kalonte një sezon në huazim në Leeds, të cilit ai ndihmoi të fitonte Kampionatin 2019-20.

Edhe pse Leeds ishte i etur ta bënte lëvizjen e tij të përhershme, Brighton nuk donte të shiste.

Ai ka bërë 39 paraqitje në ligë dhe në kupë këtë sezon pasi nënshkroi një marrëveshje katër-vjeçare shtatorin e kaluar.

Për Southgate, ekzistojnë ende shqetësime rreth kapitenit të Manchester United Harry Maguire dhe kapitenit të Liverpool Jordan Henderson.

Mesfushori Henderson luajti pjesën e dytë kundër Rumanisë, duke humbur një penallti pasi u kthye nga një pushim gati katër muaj nga operacioni i ijëve në shkurt.

Mbrojtësi qendror Maguire nuk ka gjasa të përfshihet kundër Kroacisë pasi sapo filloi të rimëkëmbej pasi plagosi kyçin e këmbës muajin e kaluar.

Southgate nuk ishte në gjendje të thërriste shtatë anëtarët e skuadrës së tij që morën pjesë në finalen e Champions League midis Chelsea dhe Manchester City për miqësoret kundër Austrisë dhe Rumanisë, kështu që do të vlerësojë Ben Chilwell, Reece James, Mason Mount, Kyle Walker, John Stones, Phil Foden dhe Raheem Sterling në ditët në vijim.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme