Fuqia e njerëzve – Si lojtarët dhe tifozët e Liverpool e detyruan Henry-un të kthehej në Superligë.

Mesfushori luajti një rol kryesor në kolapsin e garës së ndarë, së bashku me James Milner, Jurgen Klopp dhe një numër grupesh mbështetëse.


Tridhjetë e tre fjalë, por kaq shumë domethënie. Dhe, ta themi troç, llojin e një udhëheqjeje të fortë, të çiltër që pronarët e Liverpoolit mund të ëndërrojnë vetëm tani.


Filloi pak pas orës 21:00 të së martës në mbrëmje. Një postim, një tjetër, pastaj një tjetër. Twitter, Facebook, Instagram. Jordan Henderson, James Milner, Trent Alexander-Arnold, Andy Robertson, Virgil van Dijk, Mohamed Salah, Sadio Mane.

Çdo postim ishte i njëjtë, sfondi i tij i kuq në gjak theksonte fjalët që kishin kaq peshë, kaq rëndësi.


Nuk na pëlqen dhe nuk duam të ndodhë,” lexojnë ata. “Ky është pozicioni ynë kolektiv. Angazhimi ynë për këtë klub futbolli dhe mbështetësit e tij është absolut dhe i pakushtëzuar.


“Ti nuk do te ecesh kurre vetem.”


Disa orë më vonë, klubi i tyre më në fund foli. Pak para orës 11:00, një deklaratë zbarkoi në faqen zyrtare të Liverpool, duke konfirmuar se ata kishin “ndërprerë” përfshirjen e tyre në planet e propozuara për të formuar një Super League Evropiane (ESL).


Në të njëjtën kohë, Arsenali, Manchester United dhe Tottenham ndoqën shembullin. Manchester City ishte tërhequr më herët gjatë ditës, pasi Chelsea kishte konfirmuar se po përgatiteshin të largoheshin.


Dhe me këtë, ideja më e diskutueshme në historinë e fundit të futbollit evropian u shtyp, e vdekur në ujë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme