Formula 1: njihuni me menyrën e re të garës…

Garat më të shkurtra ‘sprint’ do të futen në Formula 1 këtë vitë.

Pikët do tu ndahen tre fituesëve më të mirë, tre për të parin, dy për të dytin dhe një për të tretin.

Mënyra e garës më të shkurtër, që do të quhen “kualifikimet e sprintit”, do të përcaktohen duke kaluar kualifikimet në të Premten.

Do të jetë hera e parë në histori që Grand Prix nuk është gara e vetme në një fundjavë të kampionatit botëror F1.

Gara më e shkurtër ‘kualifikuese e sprintit’ do të zhvillojë rreth një të tretën e distancës së një Grand Prix, e cila ka një gjatësi maksimale pak më shumë se 305 km (190 milje).

Masa do të përfshijë një seri ndryshimesh të tjera sportive në fundjavën e garës standarde.

Ka për qëllim eksperimenin, për të parë nëse fut nivele shtesë të pasigurisë dhe interesit në veprimin e fundjavës.

Çmimi i Madh Britanik në 16-18 korrik do të jetë ngjarja e parë që pret formatin e ri, pasuar nga gara italiane në 10-12 shtator.

Brazili pritej të ishte i treti, por kjo nuk është konfirmuar,pjesërisht sepse ka interes nga pista të tjera.

Gjithashtu ekziston dyshimi nëse ajo garë mund të vazhdojë në nëntor duke pasur parasysh normën e lartë të të infektuarëve me Covid-19 në vend.

Nëse nisma e re përmbush qëllimet e saj, ajo mund të miratohet në më shumë gara në 2022.

Ndryshimet në rregullat teknike po sjellin një brez të ri të makinave të Formula 1 që synojnë t’i bëjnë garat më afër dhe më konkurruese.

Ai u miratua unanimisht nga Komisioni i ekipeve dhe bosëve të F1 të hënën.

Presidenti i F1 Stefano Domenicali tha se plani ishte:

“dëshmi e përpjekjeve tona të bashkuara për të vazhduar të angazhojmë tifozët tanë në mënyra të reja duke siguruar që ne të mbetemi të përkushtuar ndaj trashëgimisë dhe meritokracisë së sportit tonë“.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme