Formula 1: Largohet drejtori i ekipit të Williams, Simon Roberts

Simon Roberts (GBR) McLaren at Formula One World Championship, Rd11, German Grand Prix, Practice, Hockenheim, Germany, Friday 20 July 2018.

Drejtori i ekipit Williams Simon Roberts është larguar nga kompania pas një ristrukturimi të brendshëm.

Shefi ekzekutiv Jost Capito, i cili u bashkua në shkurt, do të marrë përgjegjësitë e drejtorit të ekipit.

Drejtori teknik Francois-Xavier Demaison do të mbikëqyrë të gjithë inxhinierinë.

Roberts kishte qenë më parë i ngarkuar me inxhinierinë bregdetare.

Roberts u bashkua me Williams si drejtor menaxhues në qershor 2020 dhe u konfirmua si drejtori i ekipit vetëm në shkurt.

Ai ishte bërë drejtor i ekipit në shtator pasi themeluesit e ekipit, Sir Frank Williams dhe familja e tij, u larguan nga ekipi pas shitjes së tij te pronarët e rinj, Grupi Dorilton.

Capito tha: “Simon ka luajtur një rol integral në menaxhimin e tranzicionit gjatë 12 muajve të fundit dhe unë do të doja ta falënderoja atë për kontributin e tij të madh gjatë asaj kohe.

Roberts shtoi: “Ka qenë një kënaqësi të marr rolin e drejtorit të ekipit pas largimit të familjes Williams nga sporti. Sidoqoftë, me kalimin në proces, unë po pres një sfidë të re dhe i uroj të gjithë në ekipi mirë “.

Roberts u informua për vendimin e Capito të martën dhe u largua nga kompania atë ditë.

Punonjësit u informuan nga Capito për zhvillimet të Mërkurën në mëngjes.

Roberts u konfirmua si drejtori i ekipit në të njëjtën kohë kur Capito, një shef me përvojë i industrisë së makinave dhe automjeteve, u bashkua me Williams nga Volkswagen para sezonit 2021.

Ndryshimi i parë i Capito ishte emërimi i ish kolegut të tij Demaison si drejtor teknik, një rol që Williams nuk e kishte plotësuar për disa vjet.

Capito kaloi 100 ditët e tij të para në punë duke studiuar kompaninë dhe duke biseduar me punonjësit për t’u përpjekur të kuptonte pse Williams kishte rënë për të përfunduar i fundit në kampionat për tre vitet e fundit.

Gjermani 62-vjeçar zbuloi se kishte një prishje në komunikim midis dy degëve të ndryshme të inxhinierisë, departamenti që drejton makinën në gara dhe inxhinierët e projektimit në fabrikë.

Inxhinieria e garës raportoi në Roberts si drejtor garash, ndërsa inxhinieria e fabrikës kishte një strukturë të veçantë menaxhimi.

Capito zbuloi se ata po punonin të izoluar nga njëri-tjetri, dhe shpesh madje edhe në drejtime të ndryshme.

Capito vendosi që kjo po ndikonte në konkurrencën e makinës dhe se marrëveshja duhej të zëvendësohej me një strukturë të re në të cilën të dy pjesët e grupit inxhinierik po punonin drejt objektivave të përbashkët nën drejtorin teknik, me Capito në krye të përgjegjësisë.

Ideja është të krijojmë një organizatë më të dobët me një proces vendimmarrje më të qartë, rolet dhe përgjegjësitë.

Dhe plani i Williams është që të punësojë dikë për të përmbushur një rol si drejtor sportiv, një pozicion në anën e menaxhimit të garës të ekipit që tradicionalisht lidhet me organin drejtues mbi çështjet e rregullave dhe mbështet shoferët, por që Williams nuk i ka aktualisht.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme