BOXKryesore

Floyd Mayweather shpreh dëshirën e trajnimit të Deontay Wilder, duke premtuar mposhtjen e Tyson Fury në Betejën Trilogjike.

Fury  vetëm 31 vjeç, dominoi plotësisht 34 vjeçarin Wilder, në Las Vegas në fund të Shkurtit, për të thyer rripin e pamposhtur të Amerikës në 43 luftime dhe mbretërimin pesë-vjeçar si mbret i WBC.

Bronze Bomber u rrëzua dy herë para se ndihmës-trajneri Mark Breland të hidhte  peshqirin në raundin e shtatë për të përfunduar ndeshjen e njëanshme.

Wilder tashmë ka apeluar zyrtarisht klauzolën e menjëhershme të ndeshjes me Fury, në luftën e parashikuar për muajin Korrik në SHBA.

Gjatë një Q&A në turneun e tij në Mbretërinë e Bashkuar, pensionisti Mayweather i ofroi bashkatdhetarit të tij trajnim për trilogjinë, duke thënë: “Nëse do ta trajnojë dhe do ta stërvis atë, mund ta mësoj të fitojë lehtësisht .

“Money”e mbështeti Wilder pasi pësoi humbjen e tij të parë profesionale.43-vjeçari postoi në internet: “Fito, humb ose barazo …. Deontay @BronzeBomber është vëllai ynë që ka arritur shumë triumfe dhe si një komunitet duhet  ta mbështesim.”

Mayweather ishte në krah të ringut për të shikuar Wilder i cili rezultoi me një barazim kundër Fury në luftën e tyre të parë, një rezultat që u tha se “neveriti” legjendën e boksit.

Por  nga ana tjetër Wilder këmbënguli se multi-milioneri ishte xheloz ndaj tij pas ngacmimit të peshës së rëndë në Los Angeles – i cili u promovua nga Mayweather Promotions.

 

Ai i tha TMZ Sports, “Bota e donte atë dhe unë nuk mendoj se Mayweather e pëlqeu atë. Ai dëshiron t’i kushtojë gjithë vëmendjen, dhe është e trishtueshme që është  ky realitet. Unë kurrë nuk kam thënë asgjë të keqe për askënd. Gjithmonë i kam uruar më të mirat”.

Para se të ndodhte rikthimi i Wilder-it në Vegas me Fury, Bomberi i Bronzit i shpjegoi BoxingScene se Mayweather nuk e mbështeti kurrë atë si ylli i Amerikës Afrikano-Amerikane.

“Nuk kam nevojë për pranimin ose pishtarin e kaluar nga asnjë prej këtyre djemve.Ata kanë bërë një punë të shkëlqyer në karrierën e tyre – jo vetëm Floyd, por shumë prej tyre. Ata e njohin veten shumë mirë . Ju nuk mund të merrni asgjë prej tyre…

“Ne heqim kapelet tona për ato që kanë bërë. Unë thjesht dua të njëjtin respekt.”-përfundoj Wilder

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.