FutbollKryesore

Finalja optimiste e FA e Artet e FA nuk do të jetë ndeshja e fundit e Aubameyang për Arsenalin

Mikel Arteta nuk beson se finalja e Kupës së FA do të provojë të jetë ndeshja e fundit e Pierre-Emerick Aubameyang si një lojtar i Arsenalit.

Kapiteni i Arsenalit, i cili ka ende një kontratë një vjeçare, shpreson të ndihmojë skuadrën e tij në një fitore të Wembley ndaj rivalëve Chelsea të Shtunën dhe të sigurojë argjendin e tij të parë që prej transferimit në Londër në Janar 2018.

Pa një fitore, Topçinjtë do të humbasin futbollin evropian për herë të parë në 25 vjet

Arteta pranon se futbolli kontinental është thelbësor për një klub me përmasa të Arsenalit dhe mbetet optimist se Aubameyang mund të bindet të qëndrojë, veçanërisht nëse ai ngre kupën.

“Jo, nuk kam atë ndjenjë,” u tha ai gazetarëve kur u pyetën nëse mendonte se kjo do të ishte ndeshja e fundit e Gabon ndërkombëtar për klubin …

“Ashtë një paketë në fund, ju duhet të keni shumë përbërës në tryezë për të bindur një lojtar të nivelit të tij që të jetë në këtë klub futbolli. ‘

“Isshtë një ditë e madhe. Nuk do të doja të flas nëse këta dy faktorë kanë lidhje, por natyrisht është një realitet që do të ishte shumë i dobishëm financiarisht dhe natyrisht nga ana sportive të luash në Evropë për këtë klub është një domosdoshmëri.

“Mos harroni se ai ende ka një kontratë me ne këtu dhe se ne duam ta mbajmë atë dhe ta bëjmë atë në një afat më të gjatë, por tani ai është me ne dhe unë mendoj se ai duhet të jetë me të vërtetë krenar për vendin ku është.

“Fitimi i një trofeu ndihmon vërtet të besoni dhe t’ju bëjë të ndjeheni,” Wow, unë dua edhe më shumë nga ato momente. Absolutisht, ajo mund të inkurajojë Aubameyang të qëndrojë.

“Nëse vishni byzylykun dhe mund ta ngrini atë filxhan, atëherë është një moment i tillë dhe kjo sigurisht që do t’ju ndihmojë.”

31-vjeçari Aubameyang shënoi të dy golat në fitoren 2-0 gjysmëfinale të Arsenalit ndaj Manchester Cityt në fillim të këtij muaji dhe ka qenë i lidhur me klube të shumta më të larta evropiane.

Arteta, e cila mori drejtimin e Unai Emery në dhjetor pas dorëheqjes së Unai Emery, njohu rëndësinë e ngritjes së trofeve në ndërtimin e marrëdhënieve me lojtarët kryesorë.

Ai vazhdoi, “Kjo krijon besim kur fitoni tituj. Ajo gjeneron momente kur ju kaloni nëpër emocione të mira së bashku dhe i bashkon të gjithë.

“Ka shumë gjëra në lidhje me fitimin dhe fitimin e një trofeu që është aq pozitiv për secilin grup dhe që e bën atë edhe më të rëndësishëm. Ne kemi një mundësi të shkëlqyeshme, kështu që le të shkojmë për të “

Jemi shumë të entuziazmuar, është një ditë e veçantë në këtë vend dhe në këtë kampionat dhe jemi të lidhur si klub nga numri i herë që e kemi fituar.

“Ne duam ta bëjmë përsëri, do të ishte kaq e veçantë ta bënim atë në sezonin tim të parë në krye, dhe përsëri djemtë janë vërtet të entuziazmuar dhe mezi presin për lojën.”

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.