Finalja e Kupës Carabao: ja sa tifozë do keTË secila skUadër…

Tottenham Hotspur dhe Manchester City do të kenë të 2,000 tifozë në Wembley për finalen e Kupës Carabao më 25 Prill.

Por tifozët nën 18 vjeç nuk mund të marrin pjesë, dhe njerëzit që janë lehtësisht të prekshëm ose shtatzënë u është thënë gjithashtu që të mos aplikojnë për bileta.

Për të hyrë në Wembley, tifozët duhet të marrin një test koronavirus në një vend të caktuar, jo në shtëpi rreth 24 orë para ndeshjes.

Dhe ata duhet të sjellin prova të një rezultati negativ, ose një tekst ose një email.

Tifozët që marrin një biletë duhet të plotësojnë një formular kërkimor, pasi ndeshja është pjesë e hulumtimit nga qeveria, ku do vlerësoj sesi ngjarjet e mëdha mund të rihapen në mënyrë të sigurt për publikun ndëkohë masat e koronavirusit lehtësohen.

Përveç kësaj, tifozët po pyeten nëse do të marrin dy teste PCR, të cilat janë krijuar për të treguar nëse dikush që shfaq simptoma të koronavirusit aktualisht ka virusin.

Të dy testet duhet të bëhen në shtëpi, e para përpara ndeshjes dhe e dyta pesë ditë më pas.

Tifozëve që marrin bileta për në finale do t’u thuhet se si të aplikojnë për testet PCR, të cilat do të jenë falas.

SpursAbility, klubi i mbështetësve me aftësi të kufizuara i Tottenham, tha se ishin “jashtëzakonisht e zhgënjyer” nga vendimi që tifozët klinikisht jashtëzakonisht të prekshëm nuk duhet të merrnin pjesë në finale.

Shumica e anëtarëve dhe mbështetësve tanë do të kenë bërë vaksinat e tyre të parë dhe të dytë dhe rrezikojnë më pak se ata që ende nuk do të vaksinohen,” tha deklarata.

“Ne kërkojmë që këto kritere të udhëhequra nga qeveria për rihapjen e shfaqeve për publikun e gjerë të rishikohen duke marr parasysh dhe vaksinimin e përcaktuar nga qeveria.”

Do të ketë gjithsej 8,000 tifozë në Wembley, numri më i lartë i një ngjarje sportive në Mbretërinë e Bashkuar që kur pandemia e koronavirusit solli bllokimin e parë në mars 2020.

Më parë në prill, Rick Parry, kryetari i Lidhjes Angleze të Futbollit (EFL), tha se kthimi i tifozëve ishte një “moment i rëndësishëm”.

Më 18 Prill, gjysmë-finalet e Kupës FA midis Leicester City dhe Southampton do të kenë 4,000 tifozë ndërsa finalen e 15 majit do të mirëpresë 21,000 shikues.

Ndeshjet janë tre nga nëntë ngjarje në të gjithë sportet dhe artet, gjithashtu përfshin Kampionatin Botëror të Snooker të cilat do të përdoren për të siguruar “të dhëna dhe kërkime kryesore shkencore” se si ngjarjet mund të rihapen në mënyrë të sigurt për tifozët në përputhje me kufizimet e koronavirusit.

Studiuesit në ngjarje do të “mbledhin prova të lidhura me mjedise dhe mënyrën për zbutjen e rrezikut të transmetimit”.

Manchester City, të cilët janë mbajtës të Kupës EFL pasi mundën Aston Villa me fitoren 2-1 në finalen e sezonit të kaluar, kanë thënë se 1,750 bileta do të jenë në dispozicion për tifozët që jetojnë në Manchester të Madh dhe zonat përreth, dhe 250 të tjerat në shitje për tifozët në Londër dhe Angli jug-lindore.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme