F1Kryesore

Mika Häkkinen: Ferrari duhet ti jap Vettel makinën që meriton

Sebastian Vettel është në rrugën e tij për të përfunduar sezonin e tij të fundit me Scuderia dhe Mika Hakkinen i ka kërkuar Ferrarit që t’i jepte gjermanit makinën që meritonte, pas një fundjave të mjerueshme në Grand Prix e Britanisë për Kampionatin Botëror katër herë të F1.

Vettel kishte probleme me “diçka të lirshme” në kabinën e tij dhe u pa duke punuar në pjesën e përparme, zona e pusit të makinës duke sugjeruar se gjithçka nuk është mirë me makinën gjatë praktikës në Silverstone.

Në rishikimin e garës për Unibet, Kampioni Botërore i F1, Mika Hakkinen theksoi, “Duke humbur shumicën e praktikës së së Premtes për shkak të çështjeve teknike, përfshirë disa probleme me instalimin e tij të kabinës, dukej si një fundjavë shumë e vështirë për Sebastian.

Ai u vu në një strategji të ndryshme të gomave nga ajo e shokut të tij të skuadrës së Ferrarit, Charles Leclerc, i cili përfundoi i treti dhe, si rezultat, ai pati një garë të gjatë, të vështirë dhe pa konkurrencë në pozicionin e 10-të. Ekipi i tij duhet të punojë shumë herë shumë për t’i dhënë atij makinën që meriton, “shtoi Mika.

Vettel deklaroi qartë, “Kjo ishte një garë shumë e vështirë sepse nuk mund ta sfidoja njeri. Shumë nga ata që ishin pas meje ishin pak më të shpejtë dhe arrita të kaloj, pasi isha duke luftuar masivisht për të gjetur kontrollin në këtë makinë, edhe pse provova shumë gjëra të ndryshme këtë fundjavë “.

“Unë nuk kam pasur ritmin e kërkuar dhe niveli im i besimit është mjaft i ulët për momentin sepse jam duke u përpjekur të marr një ndjenjë për makinën dhe sa herë që përpiqem dhe shtyj, humbas makinën. Unë mendoj se duhet të bëjmë një vështrim në këtë problem së bashku me inxhinierët, “shtoi gjermani.

Vettel shtrihet në vendin e 13-të, në dhjetë pikë, në renditjen e shoferëve F1 pas katër garash, 78 pikë diferencë nga lideri i kampionatit Lewis Hamilton dhe 23 ndaj në Leclerc i cili ndodhet në vendin e pestë. Gjermani do të largohet nga ekipi në fund të vitit 2020 por mbetet ende i pa njohur destinacioni i ri për momentin.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.