F1: Shumë gara të planifikuara po riskohen…

(L to R): Max Verstappen (NLD) Red Bull Racing RB15; Valtteri Bottas (FIN) Mercedes AMG F1 W10; and Lewis Hamilton (GBR) Mercedes AMG F1 W10, at the start of the race.

Çmimi i Madh Turk i muajit tjetër është nën rrezikë pasi qeveria e Anglisë së bashkuar e eleminoj Turqinë si vend ku mund të udhëtohet.

Gara u planifikua muajin e kaluar pasi kufizimet në udhëtime detyruan anullimin e Cmimit të madh Kanadez.

Sekretari i transportit në Mbretërinë e Bashkuar Grant Schapps tha të Premten se vendet e listës së kuqe “nuk duhet të vizitohen përveç rasteve më ekstreme“.

F1 tha se kishte “vlerësuar situatën dhe do të japë më shumë informacion në ditët në vijim”.

Gara është planifikuar të zhvillohet midis 11 dhe 13 qershor.

F1 ka planifikuar një sezon me 23 gara në 2021, por tashmë i është dashur të shtyjë Grand Prix Australian dhe Kinez nga datat e tyre të planifikuar më përpara.

Gara në Australi është planifikuar për në nëntor, por mbetet një nga garat që është në dyshim për shkak të pandemisë së Covid-19.

Të tjerët në të njëjtën situat janë Singapori, Japonia, Brazili dhe Meksika.

Në Brazil dhe Meksikë, numri i lartë i rasteve Covid ngre pikëpyetje nëse F1 mund të mbahet.

Japonia ka vendosur Tokion dhe Osaka nën kufizime emergjente dhe ka pyetje në lidhje me qëndrueshmërinë e Lojërave Olimpike të Verës.

Në Singapor, numrat e çështjeve janë të ulëta, por është e paqartë nëse vendi do ta lejojë F1 për çmimin e madh në shtator.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme