F1: Prova e parë për cmimin e madh të Spanjës, ja kush kryesoj…

Valtteri Bottas kryesoi Max Verstappen dhe Lewis Hamilton në praktikën e parë në Grand Prix të Spanjës.

Bottas i Mercedes ishte vetëm 0.033 sekonda më shpejt se Red Bull i Verstappen, me Lewis Hamilton 0.123 sekonda prapa shokut të tij finlandez.

Lando Norris i McLaren ishte i katërti më i shpejtë, përpara Ferrarive të Charles Leclerc dhe Carlos Sainz.

Pierre Gasly i Alpha Tauri ishte i shtati, përpara Aston Martin i Sebastian Vettel.

Makinat Mercedes dhe Red Bull konkurrojnë kokë më kokë dhe McLaren dhe Ferrari janë sfiduesit e tyre më të afërt.

Ritmi i Ferrarit ishte i dukshëm, ndërsa pothuajse të gjithë shoferët e tjerë arritën kohën e tyre më të shpejtë.

Norris ishte vetëm 0.440 sekonda larg ritmit në McLaren.

Leclerc ishte vetëm 0,052 sekonda larg Norris, me shokun e tij të skuadrës Sainz vetëm 0,024 sekonda më tej.

Sergio Perez i Red Bull ishte i nënti më i shpejtë pas një seance të vështirë.

Shoku i tij i ekipit të Vettel, Lance Stroll, ishin 10 të parët.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme