F1: priten protesta nga Mercedes, cila është arsyeja?!

Mercedes duket sikur ka në planë organizimin e një proteste nëse ekipet rivale drejtojnë krahë fleksibël të pasmë të makinës në Çmimin e Madh të Azerbajxhanit.

Mercedes dhe McLaren janë të pakënaqur që bosët e Formula 1 janë vonuar në kryerjen e testeve më të ashpra pas garës në Baku.

Drejtori teknik James Allison tha se Mercedes do të vëzhgonte makinat rivale në Baku në 4-6 qershor.

Ne do të shohim dhe do të kuptojmë se çfarë të bëjmë sipas situatës”, tha ai.

I pyetur nëse po konsideronin një protestë nëse një makinë drejtonte një krah të pasëm fleksibël, Allison tha: “Unë nuk do të them çdo gjë “.

Drejtori i ekipit Toto Wolff tha javën e kaluar në Çmimin e madh të Monakos se direktiva nga FIA, organi qeverisës botëror i motorit, duke kryeser provat më të forta “thotë se lëvizja e disa krahëve të pasmë është gjykuar si e tepruar, kështu që skuadrat duhet ti drejtojnë ato”.

Ferrari ka pranuar që ka drejtuar krahët e pasëm fleksibël këtë vit, ndërsa Red Bull dhe Alpine kanë thënë të dy makinat e tyre do të duhet të modifikohen për të qenë në përputhje me rregullat e reja kur ato të prezantohen për Çmimin e Madh Francez në 18-20 Qershor.

Wolff tha se krahu i pasmë i Mercedes ishte “jashtëzakonisht i ngurtë“, duke shtuar:

“Testi i ri është një zgjidhje gjysmë e pjekur e cila na jep një mundësi të analizojmë, dhe e gjithë gjëja mund të zbutet dhe të qartësohet më shumë në të ardhmen.”

Po çfarë janë ‘krahët fleksible’.

Krahët fleksibël përkulen prapa, duke zvogëluar zvarritjen dhe duke rritur shpejtësinë e vijës së drejtë, përpara se të rikthehen përsëri në vend.

Kjo i lejon skuadrat të përdorin më shumë forcë në makinat e tyre.

Në këtë mënyrë nuk vuajnë nga tërheqja që kjo zakonisht do të shkaktohej nga ecja drejtë.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme