F1: LuftË e ngushtë midis hamilton dhe verstappen

Lewis Hamilton kaloj mbi Max Verstappen me 0.143 sekonda për të udhëhequr pistën në praktikën e dytë në Grand Prix të Portugalisë.

Mercedesi i dytë i Valtteri Bottas ishte i treti më i shpejtë, përpara Carlos Sainz të Ferrarit dhe Alpeve të Fernando Alonso dhe Esteban Ocon.


Është hera e parë këtë sezon që Hamilton kryeson një seancë praktike.

Do të jetë sfidë e ngushtë. Unë nuk e di se si ishte Max, por unë nuk isha perfekt. Gara është afër, kështu që është emocionues,” tha ai.

“Kishte shumë erë sot. Unë mendoj se të gjithë po luftonin duke u pjekur për të mos rrëshqitur atje jashtë. Ka qenë padyshim një sfidë e vërtetë për ta mbajtur makinën në rrugën e duhur.”

Bottas ishte 0.334 sekonda prapa Hamiltonit, pasi më pak se 0.1 sekonda ndanin finlandezin nga tre drejtuesit menjëherë pas tij.

Charles Leclerc i Ferrarit ishte i shtati më i shpejtë, përpara Daniel Ricciardo të McLaren. Lance Stroll dhe Perez i Aston Martin që ishin 10 të parët.

Të gjithë shoferët po luftonin me erë afër bregdetit dhe në një pistë që u rikthyer përsëri Grand Prix të Tetorit të kaluar në Portimao.

Verstappen tha: “Është super e rrëshqitshme. Unë e di që është e njëjtë për të gjithë, por është nuk është shumë e kënaqshme për të përzënë.”

“Vërtet ishte shumë e ndërlikuar dhe është turp sepse gjithçka ka të bëjë me përgatitjen e gomave dhe temperaturën e gomave dhe nuk duhet të jetë kështu“.

Mercedes dhe Red Bull u shfaqën të përputhura ngushtë me ritmin e një xhiroje.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme