F1: Lewis Hamilton flet për ‘Gabimin e tij Fatal’ në garën e djeshme.

November 15, 2020, Istanbul Park Circuit, Istanbul, Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020, in the picture winner and dawith for the 7th time Formula 1 World Champion Lewis Hamilton (GB # 44), Mercedes-AMG Petronas F1 Team | usage worldwide

Fundi mund të mos dukej kështu pasi Lewis Hamilton u mbyll dhe u zhduk në rrugën e arratisjes dhe nga një epërsi e shkurtër pak para përfundimit të garës.

Por në fund të fundit ai dhe Mercedes u larguan me një fundjavë të dobët në Grand Prix të Azerbajxhanit.

Në fakt, edhe ai gabim i vonë, jo diçka e zakonshme i kushtoi Hamiltonit një fitore.

Max Verstappen i Red Bull ishte në rrugën e duhur për të fituar garën, dhe do të kishte shtyrë epërsinë e tij në kampionat në 15 pikë përpafa nëse ai nuk do të rrëzohej me shpejtësi të lartë pas një problemi të gomave.

Ai fat i tmerrshëm i dha atëherë Hamilton një mundësi të artë për të kthyer tavolinat në Verstappen, të cilën ai nuk arriti ta shfrytëzonte.

Dhe ndërsa Mercedes u largua nga Baku me shumë mendime mbrapa, shefi i ekipit Toto Wolff përshkroi performancat e tyre atje dhe në garën e mëparshme në Monako si “thjesht të papranueshme“.

Verstappen përjetoj dy incidente të frikshme të shkaktuara nga problemt e gomave.

Dhe ndërsa nga hetimet fillestare u tha se ato ishin shkaktuar nga mbeturinat në pista, do të ketë shqetësim midis ekipeve dhe shoferëve.-

Si Hamilton shkatërroj gjithcka?!

Kur gara u ndalua pas aksidentit të Verstappen, Hamilton papritmas pati shansin të rikthejë epërsinë në kampionat që humbi në Monaco, ku ai mundi të përfundoj i shtati, ndërsa rivali i tij i titullit fitoi.

Hamilton nuk ishte në gjendje të arrinte Red Bulls me shpejtësi gjatë garës.

Hamilton kalon në një rrugë shpëtimi pasi bëri një gabim jo karakteristik gjatë një rifillimi të vonë.

Por ai po fillonte xhiron përsërin në rreshtin e parë së bashku Sergio Perez me dy xhiro të mbetura.

Në fillim, Hamilton bëri gjithçka siç duhej. Ai mori epërsin nga Perez dhe ishte së bashku në këndin e parë, dukej sikur sapo kishte fituar vetë garën.

Por më pas ai i mbylli gomat e tij të përparme duke shkaktuar një re tymi dhe ra në vendin e 15-të.

Hamilton e përshkroi gabimin si “përulës“, dhe Wolff tha se ai dhe Hamilton ishin “shkatërruar” për këtë gabim, por nuk ishte aq gabim i thjeshtë.

Hamilton kishte prekur pa dashje një çelës në kabinën e pilotit që kishte shkaktuar incidentin.

Mercedes e quan atë “magji“, kjo fjalë është tipike e zhargonit të skuadrave të F1 që përdorin për të fshehur atë që po bëjnë nga rivalët dhe publiku.

Është një emër i zbukuruar por ka lidhje me një teknologji të drejtpërdrejtë.

‘Magic’ ëdhtë ndalimi i frenimit jashtëzakonisht në pjesën e përparme, kështu që shoferët mund të përdorin nxehtësinë nga frenat për të ngrohur gomat e përparme para fillimit të një gare ose një xhiro kualifikuese.

Hamilton e kishte fikur, siç duhej, para fillimit.

Por duke bërë keq për të shmangur Perez ndërsa meksikani u përpoq të mbrohej jashtë linjës, ai e kishte ndezur përsëri ndërprerësin.

“Perez u tërhoq në të majtë dhe unë u zhvendosa në të majtë dhe unë godita një çelës pa e ditur dhe në thelb thjesht fiki frenat e pasme dhe vetëm frontet po funksiononin,” tha Hamilton.

“Është vërtet e dhimbshme, por më vjen keq për ekipin. E tëra çfarë mund të bëj është të përpiqem të rimëkëmbem.”

Po të mos kishte ndodhur kjo, Hamilton do të kishte fituar garën dhe do të kthente deficitin e tij me katër pikë në kampionat në një epërsi prej 21 pikësh.

Wolff tha: “Unë kam një fluturim katër orësh me Lewis tani dhe unë thjesht duhet ta bëj të ditur se kjo nuk ishte për shkak të një gabimi të tij. Ai nuk bën gabime dhe unë nuk do të kisha askënd tjetër në këtë makine përveç tij”.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme