Evertoni fiton, duke mbajtur gjallë endrrën Europiane…

Everton mban gjallë shpresat e tyre për të luajtur futboll evropian sezonin e ardhshëm ndërsa goditja me kokë e Richarlison u dha fitoren ndaj Wolverhampton para tifozëve të tyre.

Pas një pjese të parë pa gola, Richarlison arriti të shënonte me kokë në fillim të pjesës së dytë.

Braziliani ishte lojtari më i rrezikshëm i vendasve, pasi bëri një pritje të mirë nga John Ruddy në pjesën e parë para se të gjuante nga distanca e afërt.

Adama Traore ishte afër për të shënuar për Wolves, por goditja e tij e fuqishme në pjesën e parë u prit shkëlqyeshëm nga Jordan Pickford.

Portieri i Everton gjithashtu priti një goditje të topit nga Morgan Gibbs-White pasi vizitorët luajtën më të mirë në 45 minutat e hapjes.

Fitorja siguroi që Everton do të thotë që ata të shkojnë në raundin e fundit të ndeshjeve të Premier League këtë fundjavë me një shans për të përfunduar në top-shtatë.

Ata aktualisht janë të tetë, në nivelin e pikëve me Tottenham dhe tre pikë prapa West Ham.

Everton ka luftuar me të vërtetë në shtëpi këtë sezon dhe humbjen e tyre ndaj Sheffield United herën e kaluar e bëri menaxherin Carlo Ancelotti duke thënë se ai ndihej në siklet pasi skuadra e tij pësoi një humbje të nëntë në shtëpi të sezonit.

Kishte 6,500 spektatorë të Evertonit kthimi i tyre sigurisht që i dha vendasve atë shkëndijë që shpesh ka munguar.

Kishte një vendosmëri të veçantë për të punuar shumë para tifozëve të tyre.

Nuk do të jetë e lehtë, me Everton që shkon drejt kampionit Manchester City në ditën e fundit këtë të Dielë, por ata do të drejtohen në Etihad Stadium me një shans më të fortë sesa shumë tifozë ndoshta prisnin pas zhgënjimit të humbjes së Blades.

“Reagimi ishte i mirë,” i tha Ancelotti medias.

“Ne jemi në luftë. Është e pabesueshme por jemi akoma në luftë. Ndoshta do të kemi ndeshjen më të vështirë të sezonit, por të jemi në luftë është e rëndësishme.”


Everton përfundon fushatën e tyre të Premier League në kampionët Manchester City të Dielën, 23 Maj në 17:00, ndërsa Wolves pret Manchester United në të njëjtën kohë.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme