Euro 2020: Trent Alexander-Arnold emëruar në skuadrën e Anglisë me 26 lojtarë.

Trent Alexander-Arnold është emëruar në skuadrën e Anglisë me 26 lojtarë për Kampionatin Evropian të kësaj vere.

Mbrojtësi i Liverpool, 22 vjeçari Alexander-Arnold, është një nga katër mbrojtësit e djathtë, ndërsa dyshja e dëmtuar Harry Maguire dhe Jordan Henderson janë të përfshirë të dy.

Bosit Gareth Southgate iu desh të shkurtojë shtatë lojtarë nga lista e tij provizore.

Mason Greenwood u tërhoq nga lëndimi me Jesse Lingard, Aaron Ramsdale, Ben White, Ben Godfrey, James Ward-Prowse dhe Ollie Watkins të gjithë të lënë jashtë.

Skuadra përfundimtare do të thotë se nuk do të ketë debutues për turneun, i cili fillon javën e ardhshme.

Southgate tha: “Unë mendoj se në çdo skuadër përzgjedhja është e vështirë sepse ne kemi shumë lojtarë të talentuar në këtë vend.”

“Gjëja më e vështirë kësaj here është të mos jesh në gjendje të marrësh lojtarë që kanë qenë me ne në ndeshjet e mëparshme dhe janë profesionistë kaq të mirë, kështu që unë e di se çfarë zhgënjimi është për ta, për momentin, të mos shkojnë te një kampionat i madh. “

Alexander-Arnold ka humbur shtatë ndërkombëtare të kaluara por do të garojë në një vend fillestar me fituesin e Champions League të Chelsea.

Kapiteni i Liverpool Henderson ka qenë jashtë aksionit që nga shkurti me një dëmtim në ije.

Kapiteni i United Maguire humbi katër ndeshjet e fundit të sezonit dhe finalen e Europa League pas dëmtimit të ligamentit të kyçit të këmbës

“Me përvojën që ata kanë, ne mendojmë se mund t’i çojmë ata në një pikë ku ata të përfshiren në turne dhe ia vlen t’i marrësh, veçanërisht pasi kemi një skuadër të zgjatur prej 26.”

Total
5
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme