Euro 2020: cilën janë 26 lojtarët e përzgjedhur të hollandës?!

Lojtari i Tottenhamit, Steven Bergwijn është në mesin e tetë lojtarëve Hollandezë që do të humbasë skuadrën përfundimtare të menaxherit Frank de Boer me 26 lojtarë për Kampionatin Evropian.

Anwar El Ghazi i Aston Villa, i cili ka shënuar 10 gola të Premier League në 2020-21, dhe Kenny Tete i Fulham gjithashtu janë përjashtuar nga skuadra e përkohshme.

Janë pëfshirë dyshja Cody Gakpo, e PSV Eindhoven dhe 19 vjeçari Jurrien Timber e Ajax.

Ka një kthim për portierin 38-vjeçar Maarten Stekelenburg.

Stekelenburg luajti në finalen e Kupës së Botës 2010 dhe është rikthyer në aksion në Eredivisie me Ajax pas një kohe si rezervë në Everton.

23 vjeçari Bergwijn, luajti 13 ndeshje të Premier League për Tottenham këtë sezon, por u përpoq të luante deri në fund të fushatës.

Trajneri De Boer do të jetë pa mbrojtësin e Liverpool, Virgil van Dijk, i cili përjashtoi veten nga Euro 2020 në fillim të këtij muaji pasi ai vazhdon të vuaj nga dëmtimi i ligamentit në gju.

Bashkëlojtari i Liverpool, Georginio Wijnaldum, Donny van de Beek i Manchester United dhe Nathan Ake i Manchester City janë përfshihen në skuadër.

Hollanda do të përballet me Ukrainën, Austrinë dhe Maqedoninë e Veriut në Grupin C kur Euro të fillojë në qershor.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme