Euro 2020: Çfarë pritet të ndodhë në ndeshjen turqia-Italia?!

Turqia dhe Italia do mbajn ndeshjen e Euro 2020 në Stadio Olimpico të Romës të Premten, një vit më vonë sesa ishte planifikuar për shkak të pandemisë Covid-19.

Rreth 16,000 tifozë pritet të marrin pjesë në hapjen e sezonit, me mbështetësit që priten në të gjitha 51 ndeshjet në 11 vende këtë verë.

Italia e Roberto Mancini ka fituar tetë ndeshjet e fundit pa pësuar gol dhe është e pamposhtur që nga viti 2018.

Turqia mund të na shkaktoj disa surpriza këtë verë.

Skuadra e tyre përfshin tre nga skuadrat fituese të Ligës 1 për Ligue 1, sulmuesin Burak Yilmaz, mesfushorin Yusuf Yazici dhe mbrojtësin Zeki Celik.

Kjo do të jetë ndeshja e parë e madhe e turneut që do të mbahet në Itali që nga Kupa e Botës 1990.

Uells dhe Zvicra takohen në ndeshjen tjetër të grupit në Baku të Shtunën 15:00.

Turqia është pa Cenk Tosun, shënuesi i tyre më i mirë në kualifikim, i cili humbet Euro 2020 pasi dëmtoi gjurin në Prill.

Sulmuesi i Lille, 35 vjeçari Yilmaz, do të drejtojë vijën, ndërsa anësori Cengiz Under mund të startoj ndeshjen pasi shënojë si zëvendësues në ndeshjen e tyre të fundit parapëgatitore.

Italia mund të emërojë të njëjtën skuadër që mundi Republikën Çeke në një miqësore javën e kaluar.

Marco Verratti ende nuk është shëruar nga një problem në gju, kështu që Manuel Locatelli ka të ngjarë të fillojë përsëri në mesfushë.

Mesfushori i Romës, Lorenzo Pellegrini u dëmtua në stërvitje të Mërkurën dhe Italia po pret konfirmimin nga Uefa se ata do të jenë në gjendje të thërrasin Gaetano Castrovilli të Fiorentinës si një zëvendësim.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme