Eric Cantona Ish Njeriu i Utd u fut në Sallën e Famës të Premier League

Ish-sulmuesi i Manchester United dhe Leeds United, Eric Cantona është futur në Sallën e Famës të Premier League.

Ai bashkohet me Alan Shearer dhe Thierry Henry, të cilët ishin lojtarët e parë që u hoqën muajin e kaluar.

Cantona u bashkua me ekipin e Sir Alex Ferguson nga Leeds në 1992 dhe fitoi katër tituj të Premier League në pesë sezone.

“Unë jam shumë i lumtur dhe shumë krenar, por në të njëjtën kohë nuk jam i befasuar,” tha francezi, 54 vjeç.

“Do të isha befasuar që nuk do të zgjidhesha. Unë kam qenë me fat që kam luajtur në këtë ekip, me lojtarë të mrekullueshëm, një menaxher të shkëlqyer dhe tifozë të mrekullueshëm“.

Reprezentuesi i Francës fitoi titullin e vjetër të Divizionit të Parë me Leeds në 1991-92 dhe më pas shënoi 70 gola në 156 paraqitje të Premier League për Manchester United, para se të tërhiqej nga futbolli në 1997.

Cantona gjithashtu filloi me famë një goditje “kung-fu” në një tifoz pasi u dërgua në Crystal Palace në janar 1995, për të cilën ai mori një ndalim nëntë muaj.

Ai është një nga gjashtë personat e tjerë të shpallur në Sallën e Famës që u shpall këtë javë.

Ata janë zgjedhur nga një listë e ngushtë prej 23 personash bazuar në votat më të kombinuara nga publiku dhe një panel i Premier League.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme