ELectronic arts shpall lojën Apex Legends Mobile

‘Electronic Arts’ (EA) ka njoftuar se Apex Legends do të lançojë një variant celular, me testet rajonale për lojën që pritet të zhvillohen këtë muaj.

Loja, e titulluar thjesht ‘Apex Legends Mobile’, do të shfaqët loja e ngjashme si në PC, por do të përshtatet për pajisjet mobile.

Chad Grenier, Drejtori i Lojërave i ‘Apex Legends’, vuri në dukje në një njoftim se India dhe Filipinet do të jenë tregjet e para që do të marrin pjesë në testet e lojës.

Testet e para pritet të përfshijnë vetëm një lojtar, në menyrë të planifikuar gjatë vitit.

‘Apex Legends Mobile’do të jetë në dispozicion vetëm në pajisjet Android.

Sidoqoftë, Grenier ka zbuluar se loja mund të vendoset në dispozicion për iOS më vonë këtë vit.

Që nga lëshimi në 2019, ‘Apex Legends’ ka siguruar partneritete me ‘Lenovo’ dhe ‘PGL’, ndërsa themeloi gjithashtu ekosistemin e tij esports.

Këtë vit ‘EA’ zbuloi se Kampionati 2021 ‘Apex Legends Series Globa’ (ALGS) Championship do të ketë një fond çmimesh prej $ 1 milion.

Loja në vetvete do të jetë falas për të luajtur dhe përmban një sistem të veçantë ‘Battle Pass’ me grupin e vet të artikujve dhe kozmetikës në lojë.

Sidoqoftë, njoftimi vazhdon të nënvizojë rritjen e lojrave celularë, si ndërkombëtarisht dhe në tregjet perëndimore.

Apex Legends Mobile padyshim që ofron një përvojë të re konkurruese për lojtarët celularë.

Nuk është habi që testimi po planifikohet në Azinë Juglindore, një rajon i njohur si qendra e lojërave mobile në botë.

Nëse testimi është i suksesshëm, ka shumë të ngjarë që planet e esporteve të lojës të zbulohen në të ardhmen e afërt.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme