Ekipi i Formula 1 McLaren do të garojë në Extreme E në 2022

McLaren do të garojë në serialin ekstrem E të ndërgjegjshëm për klimën vitin e ardhshëm.

Ekipi i shquar i Formula 1, i cili ka tetë tituj konstruktorësh, bashkohet me shtatë herë kampionin e F1, Lewis Hamilton, ekipi X44 i të cilit aktualisht po garon në sezonin inaugurues.

“Vëmendja jonë u tërhoq menjëherë nga formati inovativ i kësaj platforme motorike“, tha shefi ekzekutiv i McLaren, Zak Brown

Brown shtoi: “Kjo na jep aftësinë për të përshpejtuar dhe forcuar axhendën tonë kryesore të qëndrueshmërisë, e cila ndan të njëjtat përparësi të dekarbonizimit, zvogëlimit të mbeturinave, diversitetit dhe barazisë.”

Extreme E është dy gara në sezonin e saj me pesë gara, në të udhëtoni në vende të largëta nëpër botë për të garuar si dhe për të rritur ndërgjegjësimin për zonat e prekura nga ndryshimi i klimës.

Deri më tani të dy garat janë fituar nga RXR, një ekip i futur nga kampioni i botës F1 2016 Nico Rosberg.

Ekipi i McLaren me bazë në Woking ishte prapa të gjithë titujve botërorë të Ayrton Senna në fund të viteve ’80 dhe në fillim të viteve ’90, si dhe fitoren e parë të titullit F1 të Lewis Hamilton në 2008.

McLaren aktualisht qëndron i katërti në renditjen e F1 pas një fillimi pozitiv të sezonit 2021, duke përfshirë një përfundim të vendosur në vendin e tretë për shoferin britanik Lando Norris në Monako muajin e kaluar.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme