Eddie hearn na jep më shumë detaje Për ndeshjen e shumË pritur Fury-joshua

Autoritetet Saudite duan që tifozët e huaj të jenë në gjendje të marrin pjesë në luftën e Anthony Joshua kundër Tyson Fury në 14 Gusht, thotë promovuesi Eddie Hearn.

Dyshja do të garojë për të katër titujt botëror të peshave të rënda në një periudhë të shumë pritur këtë verë.

Hearn tani thotë se 14 gushti është një datë për të cilën të dy palët kanë rënë dakord dhe se ndërsa lufta nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Plani saudit është të lejojë udhëtarët ndërkombëtarë,” tha Hearn.

Duke folur për BBC Sport, Hearn shtoi:

“Pavarsisht Pandemisë, unë do të doja të mendoja se deri në Gusht ju do të kishit mundësinë për të udhëtuar në Arabinë Saudite për këtë luftë.

“Ata mund të kenë masa paraprake, qoftë kjo lidhur me vaksinën apo testimin. Unë jam i sigurt se të gjitha vendet do të miratojnë politika të ndryshme në të gjithë botën. Por qëllimi i tyre është të tërheqin udhëtarët jashtë shtetit. “

Data e caktuar për luftën do të thotë që 31 vjeçari Joshua, duhet të ketë trajnerin Rob McCracken në krahun e tij.

McCracken kryeson GB Boxing dhe pritet të jetë në Lojërat Olimpike derisa Lojërat të përfundojnë në 8 Gusht.

Hearn thotë se organizatorët sauditë po shikojnë kryeqytetin Riyadh ose Jeddah për të luajtur.

Ata gjithashtu synojnë të ndërtojnë një arenë në natyrë ashtu siç bënë për fitoren e revanshit të Joshua ndaj Andy Ruiz Jr në dhjetor 2019.

Ekipi pas ngjarjes në Saudite thuhet se ka dhënë 150 milion $ për të drejtën për të luajtur.

Luftëtarët do të marrin më tepër kur tu shtohen të ardhurat nga pagesa për shikim.

“Ata duan të ndërtojnë një stadium,” tha Hearn.

Temperaturat janë 24 gradë në 11:00 të natës në gusht, e cila nuk është e tmerrshme. Ata duan ta bëjnë atë një spektakël.”

“Ne kemi punuar me këta njerëz më parë. Ishte jashtëzakonisht e suksesshme. Ata i mbajtën të gjitha premtimet e tyre.”

Hearn thotë se ai e kupton që ekipi i Fury duhet të ndihet “mirë” me ofertën pasi ata nuk kanë punuar me organizatorët Sauditë më parë.

Ekipi i Fury kohët e fundit tha se 32-vjeçari nuk do të nënshkruante një kontratë për luftën derisa fondet që ai do të marrë të garantohen nga një bankë.

Hearn shtoi: “Fjalët dhe ndjesia nga të dy kampet duhet t’ju japin sigurinë se kjo luftë po ndodh dhe data 14 gusht është dita.”

Hearn thotë se ai nuk ka asnjë ‘Plan B’ për Joshua përveç konkursit të propozuar, dhe se Fury nuk ka dëshirë të përballet me askënd tjetër.

“Fury më tha shumë herë,” Nxitoni “,” shtoi Hearn.

“Të gjithë e duan këtë. Çdo luftë tjetër do të ishte një humbje monumentale. Ne të gjithë do t’i bënim dëm boksit nëse lufta nuk do të zhvillohej.”

Sipas tii cdo gjë ka qënë e vështirë dhe se i ka marrë një muaj më shumë sesa e kishte parashikuar.

Lufta një nga ndeshjet më të mëdha të të gjitha kohërave. Dhe sipas Hearn e gjithë bota do të ndalet për boksin.

Joshua do të rrezikojë titujt e tij të peshave të rënda WBO, WBA dhe IBF dhe ka humbur një herë në 25 luftime.

Ndërkohë Fury do të vendosë rripin e tij WBC në linjë që është i pamposhtur në 31 ndeshje.

Asnjë peshë e rëndë në histori nuk i ka mbajtur të katër titujt e njohur botëror më parë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme