Ed Woodward: Nënkryetari ekzekutiv i Manchester United ja cfarë thotë për largimin e tij…

Nënkryetari ekzekutiv i Manchester United Ed Woodward do të tërhiqet nga roli i tij në fund të vitit 2021.

Njoftimi erdhi para se Manchester United, së bashku me pesë anët e tjera të Premier League të përfshira në Super League Evropiane të propozuar (ESL), të tërhiqeshin nga gara.

Liga e parashikuar e shkëputjes ka marrë një dënim të gjerë.

Woodward, 49 vjeç, u bashkua me United në 2005 dhe ka qenë në rolin e tij aktual që nga 2012.

Ai ishte vendosur të largohej në fund të vitit, por vendimi për të njoftuar largimin e tij ishte vendosur më përpara.

Unë jam jashtëzakonisht krenar që i kam shërbyer United dhe ka qenë një nder për të punuar për klubin më të madh të futbollit në botë për 16 vitet e fundit,” tha Woodward.

Pas planeve për ESL u deklaruan të Dielën, Woodward dha dorëheqjen nga roli i tij në Këshillin e Strategjisë Profesionale të Uefa-s për Futboll.

Woodward kishte kontribut të rëndësishëm në diskutimet rreth një Champions League të rinovuar të Premten.

Uefa kishte shpresuar që Champions League me 36 skuadra, e cila u ra dakord të hënën, do të shmangte çdo Super League të shkëputur.

Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin ishte kritik ndaj Woodward, duke thënë se ai ishte “shumë i kënaqur” me reformat kur ata folën për herë të fundit të enjten në mbrëmje.

Bashkë-kryetari i Manchester United Joel Glazer ishte vendosur të ishte një nënkryetar i Super League.

‘BBC Sport’ deklaron marrëveshja midis Woodward dhe pronarëve së familjes Glazer është miqësore dhe nuk ka pasur asnjë ndikim.

Në emër të të gjithëve në United do të doja të shprehim falënderimet tona të sinqerta për punën dhe përkushtimin e tij të palodhur“, tha Joel Glazer.

Kontributi i tij në klub ka qenë masiv, dhe ai do të jetë gjithmonë i mirëpritur në Old Trafford si pjesë e familjes Manchester United.”.

Woodward ka luajtur një rol të madh në përfundimin e marrjes së tyre të diskutueshme në 2005.

Sidoqoftë, pasi zëvendësoi David Gill si shef ekzekutiv në 2013, ai është kritikuar ashpër për dështimin e klubit për titullin e Premier League.

Woodward mori vendimin për të shkarkuar David Moyes më pak se një vit nga kontrata e tij gjashtë-vjeçare si pasardhës i Sir Alex Ferguson.

Louis van Gaal dhe Jose Mourinho u pushuan gjithashtu nga puna për mos arritjen e pritjeve.

Menaxheri aktual Ole Gunnar Solskjaer u emërua në Dhjetor 2018 dhe Woodward ka qëndruar pranë Norvegjezit pavarësisht performancës jo të mirë.

Unë jam veçanërisht i kënaqur me progresin që lojtarët kanë bërë nën udhëheqjen e zgjuar të Ole Gunnar Solskjaer dhe ekipit të tij të trajnerëve në dy vitet e fundit,” shtoi Woodward.

Unë jam i sigurt se me ndryshimet që kemi bërë në lojtarë dhe në stafin e trajnerëve dhe futbollit në vitet e fundit, ky klub i shkëlqyeshëm së shpejti do të heqë përsëri titujt e argjendta. E meriton këtë.” – u shpreh ai.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme