FutbollKryesore

Dortmund dëshiron që Depay të zëvendësojë Sancho

Djajtë e Kuq pritet të bëjnë një ofertë për yllin anglez në ditët në vijim dhe klubi gjerman tashmë do të vendosë një pasardhës

Dortmund do të konsideronte transferimin e ish-lojtarit të Manchester United, Memphis Depay nëse Jadon Sancho bën transferimin në Old Trafford.

Sancho njihet si goli numër 1 i Djajtë e Kuq këtë verë, dhe ndërsa të dy klubet nuk janë akoma në marrëveshje për një tarifë, duket se 20-vjeçari do të bëhet një lojtar i United në të ardhmen e afërt.

Sidoqoftë, shumë mund të varen nga fakti nëse Dortmund mund të gjejë një zëvendësim të përshtatshëm, dhe sipas botimit gjerman, Bild Depay është një nga opsionet që ata konsiderojnë.

Sulmuesi holandez nënshkroi me United në 2015, por kurrë nuk arriti të tregojë potencialin e tij të plotë dhe u shit te Lyon dy vjet më vonë pasi shënoi vetëm shtatë gola në 53 paraqitje.

Sidoqoftë, që prej asaj kohe forma e tij është përmirësuar dhe ai luajti në Ligue 1 këtë sezon, duke shënuar nëntë gola dhe duke krijuar dy asistime përpara se liga të anulohej për shkak të pandemisë koronavirus.

Kjo ndoshta do të kushtojë rreth 40 milion, por meqenëse Dortmund ka të ngjarë të marrë një kompensim të madh për Sancho, kjo nuk duhet të provojë të jetë një pengesë.

Sidoqoftë, ata mund të përballen me konkurrencën nga Arsenali, ndër të tjera, e cila gjithashtu është shoqëruar me firmën e tij.

Ndërkohë, drejtori sportiv i Dortmundit, Michael Zorc nuk pranoi të përjashtojë shitjen e Sancho, por ai tha që shpreson që lojtari të qëndrojë në Gjermani të paktën për një vit tjetër.

Sidoqoftë, ata mund të përballen me konkurrencën nga Arsenali, ndër të tjera, e cila gjithashtu është shoqëruar me firmën e tij.

Ndërkohë, drejtori sportiv i Dortmundit, Michael Zorc nuk pranoi të përjashtojë shitjen e Sancho, por ai tha që shpreson që lojtari të qëndrojë në Gjermani të paktën për një vit tjetër.

“Jadon është një futbollist i shkëlqyeshëm,” tha Zorc. “Me moshën e tij, ai ka një kuotë të aksioneve që nuk kam parë kurrë më parë.

“Do të isha i lumtur nëse ai mbeti me ne këtë sezon. Dhe ai gjithashtu ka një kontratë! “

Sancho do të entuziazmohet masivisht për tu rikthyer në Manchester, megjithëse ai është gjithashtu i hapur për situatën aktuale të vështirë financiare për shkak të virusit të koronës.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.