Dillian Whyte duket këmngulës për luftën me Joshua, por ky i fundit ka një arsye të fortë për të mos lufutar me të!

Kampioni i përkohshëm i peshave të rënda të WBC, Dillian Whyte nuk është luftëtari i duhur për Anthony Joshua, i cili do përballet me sfiduesin e tij të detyrueshëm WBO Oleksandr Usyk në luftën e tij të radhës në gusht.

Sa i përket Whyte (me fitore 28, ku 19 me nokaut dhe 2 humbje), për të është një “Luftë e vdekur” sepse ish-kampioni i padiskutueshëm i peshave Usyk nuk është një peshë e rëndë e vërtetë.

Whyte vëren se 34-vjeçari Usyk ka grumbulluar shumë që nga kalimi në divizionin e peshave të rënda në 2019, dhe ai nuk ka treguar asnjë përmirësim në fuqinë e tij.

Për më tepër, Usyk është dukur i tmerrshëm në dy luftimet e tij në kategorinë e peshave të rënda kundër luftëtarëve Dereck Chisora ​​dhe Chazz Witherspoon.

Një arsye më e rëndësishme që Whyte vë në dukje pse Joshua NUK DUHET të luftojë Usyk është se nuk do ti sjellë interesin të tifozëve që një luftë kundër peshave të rënda do të tërhiqte.

Usyk nuk është i popullarizuar, dhe ai është nuk bëri asgjë për të ndërtuar figurën e tij duke luftuar në mbrojtje në fitoret e tij të heshur ndaj Chisora ​​dhe Witherspoon.

Epo, Joshua ka një justifikim të mirë pse duhet të luftojë me Usyk në vend që të luftojë dikë që tifozët do të ishin të interesuar ta shihnin atë të në luftë.

Usyk është luftëtarë i detyrueshëm për Joshua, që do të thotë se atij do t’i hiqet titulli nëse nuk e lufton më pas.

Siç e dimë tashmë, qëllimi i Joshua është të bëhet kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda, kështu që ai nuk do të dëshirojë të heqë dorë nga titujt në këtë pikë.

Joshua duhet vetëm të marrë në duar titullin e Fury për të bërë koleksionin e tij të rripave në pesha të rënda , dhe do të ishte e dëmshme për të që të hiqte rripin e tij WBO për Usyk.

Për më tepër, është një luftë e lehtë për Joshua.

Siç thotë Whyte, Usyk nuk mund të godasë me grusht, dhe ai nuk është një kërcënim për ta rrahur atë.

“Luftimi i Derek Chisora, unë pashë gjashtë raundet e para, dhe kur Derek u lodh, unë isha si, kjo është turp“, tha Whyte për Usyk që fitoj kundër Chisora ​​tetorin e kaluar.

“Tani ai është 105 kilogramë, ai do të luftojë për të mbajtur atë peshë rreth unazës, dhe ai nuk është aq i fortë“, tha Dillian.

Chisora ​u rrëzua por jo se Usyk e lëndoi.

Ishte më shumë një rast që Chisora ​​ishte i lodhur nga ndeshja e tij të fundit kundër Joseph Parker.

Në këtë pikë në karrierën e 37-vjeçarit Chisora, qëndrueshmëria e tij është përkeqësuar, duke e bërë të vështirë për të që të luftojë fort për të në një luftë me 12 raunde.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme