Deontay wilder pretendon $ 20 milion për të hequr dorë nga lufta, si reagon Fury?!

FILE – In this Oct. 2, 2018 file photo Tyson Fury, left, and Deontay Wilder face off during a news conference in New York ahead of their heavyweight world championship boxing match in Los Angeles on Dec. 1. Just how well Wilder’s heavyweight title defense against Tyson Fury in Los Angeles will do at the box office on Saturday, Dec. 1, 2018 is a question mark. For all the power in his right hand, Wilder is still trying to build his brand and Fury is largely an enigma in the U.S. (AP Photo/Mary Altaffer, file)

Tyson Fury ka vënë në pikëpyetje luftën e tij me Anthony Joshua pas luftës së detyrueshme me Wilder.

Deontay Wilder kërkoi $ 20 milion për tu mënjanuar dhe për të lejuar që lufta e tyre të zhvillohet.

32 vjeçari Fury, pranoi të ndeshej me 31 vjeçarin Joshua, në një luftë të shumë pritur në gusht.

Por ekipi i Wilder në një seancë gjyqësore nxori në përfundimin se ai kishte të drejtë për t’u përballur me Fury për herë të tretë deri më 15 Shtator.

Fury tha që Wilder “kërkoi 20 milion dollarë për të hequr dorë“, dhe shtoi:

Duket se unë do të duhet të thyej përsëri kafkën e tij“.

Fury postoi mesazhin e tij në Instagram mbi një video të Wilder-it duke punuar me trajnerin Malik Scott.

Scott gjithashtu ka postuar, duke deklaruar se Wilder “nuk pranoi dhe se interesi i tij nuk ishin lekë për të lënë luftên mënjanë“.

Ai dëshiron gjak dhe jo para“, postoi Scott.

Fury fitoj kundër Wilder në raundin e shtatë në Shkurt 2020 për t’u bërë kampion bote në pesha të rënda WBC.

Një luftë e tretë u planifikua për vitin 2020 por vonesat e shkaktuara nga pandemia Covid-19 dhe një dëmtim i Wilder bëri që Fury të përqendrohej në përballjen me Joshua.

Ekipet që qëndrojnë pas dy peshave të rënda britanike janë angazhuar në negociata të gjata.

Promovuesi i Joshua Eddie Hearn ishte i bindur se lufta e tyre do ndodhte dhe të Dielën Fury u tha ndjekësve të tij në Instagram se edhe ai ka nënshkruar për datën 14 gushtit në Arabinë Saudite.

Vetëm 24 orë më vonë, ekipi i Wilder, i cili gjithmonë kishte pretenduar se kishte një kontratë për një luftë të tretë me Fury, zbuloi se kontrata e tyre ishte e suksesshme.

Hearn ka deklaruar që situata tani është jashtë kontrollit të tij dhe i ka caktuar skuadrës së Fury një afat deri në fund të javës për të zgjidhur situatën e tyre me Wilder.

Për herë të parë, Hearn ka pranuar se po shqyrton plane alternative, veçanërisht një garë midis Joshua dhe Oleksandr Usyk të Ukrainës.

Joshua mban rripat WBO, WBA dhe IBF, që do të thotë se një periudhë me Fury do të kishte qenë e para në pesha të rënda për të katër titujt e botës.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme