Del vendi i luftës së Joshua dhe fury…

Lufta për titullin botëror të peshave të rënda midis Anthony Joshua dhe Tyson Fury do të mbahet në Arabinë Saudite, thotë Eddie Hearn.

Por vendi dhe data specifike ende nuk është publikuar.

Hearn, promovuesi i Joshua, sugjeroi që lufta të zhvillohej në 7 Gusht ose 14 Gusht.

Është një fakt shumë i keq që lufta do zhvillohet në Arabinë Saudite,” tha Hearn për median.

Ai shtoi se ata ishin duke punuar me “të njëjtët njerëz” siç bënë për ndeshjen e Joshua kundër Andy Ruiz Jr.

31 vjeçari Joshua, fitoi përsëri rripat WBA, WBO dhe IBF duke mundur Ruiz në Diriyah në dhjetor 2019.

Ai kishte humbur titullin në një humbje tronditëse në qershor të 2019.

Ne jemi shumë rehat. Anthony është rehat, ai i njeh ata njerëz,” shtoi Hearn.

Hearn njoftoi se një marrëveshje me dy luftime midis Joshua dhe 32 vjeçarin Fury ishte rënë dakord në Mars pas shumë muajsh negociatash.

Bashkë-promovuesi i Fury, Bob Arum më pas tha se lufta ishte “mori fund”, gjë që Hearn e mohoi.

Lufta do të shohë të katër rripat e kontestuar në një periudhë të peshave të rënda për herë të parë.

Kampioni i fundit i padiskutueshëm i peshave të rënda ishte Lennox Lewis i Britanisë nga 1999 në 2000.

Kjo ishte para se një boksier gjithashtu të duhej të mbante rripin WBO për t’u njohur si kampion i padiskutueshëm.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme