FutbollKryesore

David Silva ‘nënshkroi për Lazio’ pasi la Man City

David Silva arriti të nënshkruajë për klubin italian Lazio këtë verë pas largimit të tij nga Man City.

Spanjolli do të largohet nga klubi Manchester në fund të fushatës së tyre të Champions League dhe do të jetë në dispozicion me një transferim falas.

Sipas Sky Sport Italia (përmes Mail Online), Lazio është shfaqur si favoritët për të firmosur playmaker dhe do t’i ofrojë atij një marrëveshje tre-vjeçare.

Skuadra italiane do të përballet me rivalin AC Milan, të cilët kanë kontaktuar më parë agjentët e Silva për një marrëveshje të mundshme.

Babai i Silva Fernando kohët e fundit i tha El Transistor se Seria A do të ishte ideale për djalin e tij: “Unë mund të konfirmoj që ai e pëlqen ligën italiane dhe me të vërtetë do të kënaqte të luaj në Itali. Ai më tha që mund të luante atje deri në moshën 40 vjeç.

“Për momentin ka shumë oferta dhe ai duhet të vendosë, por unë do ta doja shumë nëse ai nënshkroi për Lazio … do të ishte një mundësi e madhe për të”.

Silva mund të bashkohet me fituesin e Këpucëve të Artë Evropiane, Ciro Immobile, i cili ishte në formë emocionuese këtë sezon. Italiani ka shënuar 36 gola në 37 ndeshje në kampionat, duke mposhtur Cristiano Ronaldon e Juventusit.

Lazio u kualifikua në Ligën e Kampionëve në sezonin vijues duke përfunduar në vendin e katërt, duke i dhënë fund një thatësire 13-vjeçare në ligën elitare evropiane.

Nënshkrimi i Silva mund të ndihmojë klubin të përmirësojë atë pozicion sezonin e ardhshëm dhe të bëjë një deklaratë të madhe në Evropë.

Fernando Silva gjithashtu foli për djalin e tij që kthehej në Valencia në Spanjë. Ai tha: “Unë e di se ai nuk ka gjasa të kthehet në Spanjë, pasi ai gjithmonë më thotë të përjashtoj idenë e kthimit në Valencia”.

Duket se krijuesi i lojërave po refuzon një transferim në Spanjë, ndërsa ai ka pamjet e tij për të kaluar në Itali. Pavarësisht, 34-vjeçari ishte një gëzim për të parë gjatë kohës së tij në Premier League dhe do të mungojë rëndë nga tifozët e Man City.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.